Logotyp av Notar
Logotyp av Notar

Ekholmsvägen 305

Skärholmen, Stockholms kommun

Visa på karta

2 250 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    54 m²
    Avgift
    4 256 kr/mån

Byggår
2015
Förening
BRF Sjöblick 2
Energiklass
C
Pris/m²
41 667 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Varmt välkommen till denna exklusiva gavellägenhet. Här möts man av en ljuvlig atmosfär och ett underbart ljusinsläpp tack vare stora fönsterpartier från två olika väderstreck. Modern öppen planlösning med vardagsrum och kök. Exklusivt kök från 2020 med diskmaskin, häll, kombinerad ugn och micro, kyl och frys. Goda förvaringsmöjligheter i platsbyggda garderober i hallen. Stor balkong som ligger i högt och fritt läge med plats för balkongmöbler. Extra stort sovrum med plats för dubbelsäng och plats för garderobsvägg. Helkaklat badrum med golvvärme och dusch. Stor matplats som rymmer upp till 6 personer. (Tvättmaskin ingår inte i köpet) Brf Sjöblick 2 är en välskött förening med god ekonomi. Föreningen gör ett positivt resultat i kassaflöde. Föreningens kassaflöde var 2020 ett överskott på 1,1 miljon kronor. Med oförändrade avgifter har föreningen för 2021 budgeterat med ett kassaflöde på knappt 1,2 miljoner kronor. Föreningen består av 73 bostadsrättslägenheter. Här får du ett behagligt boende med hiss, källarförråd som går att hyra, tvättstuga som har fyra tvättmaskiner, två torktumlare och två torkskåp, barnvagnsförråd/Cykelförråd, garage och P-platser. Föreningen äger fastigheten Kråkholmen 2. Endast 640 meter från bostaden så finns Skärholmens tunnelbanestation som tar dig in till Stockholms city på cirka 20 minuter. Väljer man istället att ta bilen så tar resan cirka 8 minuter. Här finns även Skärholmens galleria SKHLM med över 100 butiker och restauranger. Här finns bl.a. mode, inredning, sport, elektronik, ur- och optikaffärer. Utöver det finns ett stort serviceutbud med t ex livsmedelsaffärer, apotek, bibliotek, frisörer, caféer och restauranger. Andra sidan motorvägen så finns Kungens Kurva handelsplats med flera butiker samt Sveriges största IKEA samt Heron City med bland annat SF Biograf, lekland och bowling.