Logotyp av LF Fastighetsförmedling Uppsala
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Uppsala

Muningatan 6

Kungsängen, Uppsala kommun

Visa på karta

2 450 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    52,5 m²
    Våning
    4 av 6, hiss finns
    Avgift
    3 497 kr/mån
    Driftkostnad
    6 420 kr/år

Byggår
2006
Förening
HSB BRF 97 Kungsängsporten i Uppsala
Pris/m²
46 667 kr/m²
Plus
Balkong
Hiss
Med ett av Kungsängens bästa lägen finner du denna trivsamma 2:a med väldisponerad planlösning och njutbar balkong. Hiss finns från markplan. Bostaden erbjuder välkomnande hall med förvaring som leder dig vidare till vardagsrum med öppen planlösning mot kök med alla moderniteter. Här finns utrymme för matplats vid fönster och balkongen mot gården nås via pardörrar. Vidare finns ett rymligt sovrum med förvaring samt ett helkaklat badrum med tvättmaskin och torktumlare. Lägenheten genomsyrar genomgående ljusa och fina ytskikt. Lägenhetsinnehavaren disponerar ett källarförråd. Bo i en välskött bostadsrättsförening som bland annat erbjuder garage under huset, tvättstugor samt barnvagns- och cykelförråd. Här finns även en fin och skyddad innergård med lekplats, sittgrupper och gröna ytor att hålla till på. Från Muningatan 6 har du endast några minuters promenad till Stora torget, Akademiska sjukhuset och tågspåren vid Strandbodkilen vilket gör att denna lägenhet har det perfekta pendlarläget. I området finns mataffären Willys, frisör, gym, café samt några restauranger om du inte vill ta den korta promenaden mot city där det finns ett bredare utbud. Hamnspången över Fyrisån tar dig till Studenternas IP och grönområdena i Stadsparken. Längs Fyrisån finns kilometerlånga promenad- och cykelstråk mot Ultuna och Sunnersta och dess vackra natur. Välkommen att boka dig på visning!
Läs mer hos mäklaren

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

HSB BRF 97 Kungsängsporten i Uppsala