Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Skalldalsbacken 1

Hovås, Göteborgs kommun

Visa på karta

2 950 000 kr

3 350 000 kr-12 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    55 m²
    Våning
    4 av 6, hiss finns
    Avgift
    3 813 kr/mån
    Driftkostnad
    5 220 kr/år

Byggår
2022
Förening
BRF Hovås Altituden
Energiklass
B
Pris/m²
53 636 kr/m²
Balkong
Uteplats
Hiss
Välkommen till Skalldalsbacken 1 – en ljus och välplanerad tvåa om 55 kvm i attraktiva Hovås Höjd, där hav, natur och stad möts på bästa sätt. Här bor du i en nyproducerad hörnlägenhet med balkong mot föreningens lugna innergård – perfekt för morgonkaffet, barnlek eller när matkassarna ska bäras in direkt från bilen. Läget är särskilt uppskattat av småbarnsföräldrar, med både lekplats och stor gård utanför dörren. Planlösningen är genomtänkt med öppen samvaro mellan kök och vardagsrum, ett rymligt sovrum samt ett förråd som idag används som ett litet hemmakontor – perfekt för den som jobbar hemifrån. Här bor du med garageplats i huset, hiss från garaget och närhet till kollektivtrafik som snabbt tar dig in till Göteborgs centrum. Utanför porten startar Sandsjöbackaslingan, ett populärt strövområde för motion, naturupplevelser och avkoppling. Till havet och badplatserna i Askim och Hovås är det bara några minuter. I Hovås Höjd bor du modernt och hållbart, med Miljöbyggnad Silver-certifiering, låg energiförbrukning och tillgång till gemensamma faciliteter som cykelverkstad, lådcyklar, bilpool med elbilar och vinterträdgård. Ett modernt, bekvämt och naturnära boende med allt du behöver inom räckhåll – varmt välkommen hem till Skalldalsbacken 1!