Logotyp av Fastighetsbyrån Enskede
Logotyp av Fastighetsbyrån Enskede

Blåsutvägen 5

Globen/ Johanneshov, Stockholms kommun

Visa på karta

2 695 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    43 m²
    Våning
    2 av 7, hiss finns
    Avgift
    4 301 kr/mån
    Driftkostnad
    10 870 kr/år

Byggår
1943
Förening
BRF Björken Nr 7
Energiklass
F
Pris/m²
62 674 kr/m²
Balkong
Hiss
Nu finns möjlighet att förvärva en stilren och yteffektiv 2:a med genomtänkt planlösning och fint ljusinsläpp, belägen i populärt område . Bostaden om 43 kvm har ett attraktivt gavelläge med fönster i två väderstreck, vilket ger ett öppet och ljust intryck. Balkongen i söderläge ger sol från morgon till middagstid under sommarhalvåret. I huset finns också en bokningsbar takterrass med magisk utsikt över Södermalm, Globen och 3Arena. Den öppna planlösningen mellan kök och vardagsrum skapar en social yta med god plats för både soffgrupp och matbord. Köket är modernt utrustat och integrerat i rummet på ett sätt som gör ytan lättmöblerad och funktionell. Köksön bidrar till en trivsam och social atmosfär. Sovrummet är yteffektivt och rymmer en mindre dubbelsäng samt förvaring. Flera inbyggda garderober i bostaden erbjuder smarta förvaringslösningar. Badrummet är fräscht och stilrent, och bostaden är genomgående i gott skick med fina ytskikt. Läget är mycket attraktivt – du bor med närhet till både natur och stad. Grönområden, motionsspår och Nackareservatet finns inom räckhåll, samtidigt som du enkelt tar dig till Södermalm med cykel eller tunnelbana på några minuter. Både Skärmarbrinks, Blåsuts och Globens T-bana ligger på kort gångavstånd, och Gullmarsplan – med hela tunnelbanans gröna linjenät samt ett flertal busslinjer – nås snabbt. En välplanerad och ljus tvåa med fint läge, utmärkta kommunikationer och närhet till både cityliv och natur. Varmt välkommen på visning.