Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Göteborg Väster
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Göteborg Väster

Värslevägen 59

Vita Fläcken, Göteborgs kommun

Visa på karta

1 575 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    34,9 m²
    Våning
    0 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    3 243 kr/mån
    Driftkostnad
    4 200 kr/år

Byggår
1966
Förening
HSB BRF Askim Stom i Göteborg
Pris/m²
45 129 kr/m²
Premium
Välkommen till en av de populära och välplanerade 1:orna om ca 35 kvm på omtyckta Vita Fläcken. Lägenheten har nyligen renoverats genomgående med fräscha ytskikt (hösten 2024 lades nytt golv och väggarna målades) och nytt modernt kök som passar perfekt för den kräsne. Bra läge längst ner i huset med en mysig uteplats i härligt solläge mot en av föreningens gröna innergårdar. Lägenheten ligger lugnt och avskilt längst bort i föreningens ena hörn. Från hallen nås det stamrenoverade badrummet med stilrena färgval. Stort allrum med öppen planlösning mot det fräscha köket. Lägenhetens förråd ligger i direkt anslutning till lägenheten, vilket blir som ett extra rum. Askim Stom är en omtyckt och stabil HSB förening med god ekonomi. I avgiften ingår hushållsel och parkeringsplatser finns till en låg kostnad. Föreningens fastigheter är välskötta och de tunga renoveringar såsom t ex stambytet är avklarat. Mellan husen ligger öppna gårdar med planteringar, sittgrupper samt lekplatser. Nyligen renoverade föreningen samtliga trapphus och investerade i säkerhetsdörrar. Vita Fläcken ligger i hjärtat av Askim! Här bor du nära Askimsbadet, Sisjöns shoppingområde, golfbanor, goda kommunikationer som tar dig till city men även Handels och Chalmers på ett stenkast. Inom promenadavstånd nås havet med fina promenadstråk samt Sisjön med sina fina badplatser och strövområden. Den gamla Säröleden ligger intill och där kan man cykla på den gamla banvallen ner till Särö. Välkommen att trivas!