Logotyp av Tradition Mäkleri
Logotyp av Tradition Mäkleri

Frejgatan 77, 4 tr

Vasastan - Odenplan, Stockholms kommun

Visa på karta

4 975 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    38 m²
    Våning
    4 av 5, hiss finns ej
    Avgift
    1 779 kr/mån

Byggår
1906
Förening
BRF Trumpetaren 21
Energiklass
D
Pris/m²
130 921 kr/m²
Balkong
Med ett strålande ljust, högt och fritt läge i vacker hörnfastighet uppförd 1906 belägen ett kvarter från Odenplan, saluförs nu denna smakfulla och fina bostad om 38 m². Ljuvlig balkong i soligt söderläge ger ett härligt uterum under sommarhalvåret med fri utsikt mot kringliggande takåsar. Lägenheten har genuin känsla för stil, modern design, sobra kulörer och utmärkt förvaring. Här erbjuds bland annat genomgående vackra sekelskiftesdetaljer som trägolv, generös takhöjd och stora fönsterpartier med speglade nischer. Planlösningen är ytterst väldisponerad, ljus och funktionell där varje kvadratmeter nyttjas på allra bästa sätt. Lägenheten kan även göras om till en 2:a (se förslag genom alternativ planlösning). Stort kök i ett stilsäkert och modernt utförande med matplats, gott om arbetsytor, bra förvaring i draglådor och skåp samt komplett maskinell utrustning. Vardagsrummet med plats för säng, soffa och har förvaring i platsbyggda garderober. Utgång till balkongen som ger härlig förlängning av vardagsrummet och förenar på så vis ute med inne. Hall med plats för ytterkläder och skor samt ett helkaklat badrum med dusch, toalett och handfat. Till lägenheten disponeras ett rymligt förråd i markplan. Stabil och lågt belånad förening med mycket god ekonomi och en fastighet som har genomgått alla större renoveringar. Eftertraktat läge i Vasastan, nära Odenplans trevliga kvarter med ett rikligt utbud av restauranger, caféer och butiker.
Läs mer hos mäklaren
Logotyp av Tradition Mäkleri