Logotyp av LF Fastighetsförmedling Borås
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Borås

Lindormsgatan 37

Sjöbo, Borås kommun

Visa på karta

585 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    41 m²
    Våning
    2 av 7, hiss finns
    Avgift
    3 477 kr/mån
    Driftkostnad
    3 000 kr/år

Förening
Riksbyggen BRF Trollskogen
Energiklass
E
Pris/m²
14 268 kr/m²
Plus
Hiss
Smart planerad etta med sovalkov och genomtänkta lösningar som gör vardagen enkel. Här möts du av ett stilrent kök från 2021 med grå inredning, integrerade vitvaror och plats för matbord – en naturlig samlingspunkt i bostaden. Vardagsrummet rymmer både soffgrupp och TV-möbel, och sovalkoven har avgränsats med bevarade pardörrar som ger karaktär och en tydlig uppdelning mellan sällskapsyta och vila. En både praktisk och snygg detalj som sätter tonen för hela bostaden. Här finns även vädringsbalkong. Badrummet är helkaklat och uppdaterat 2025 med nytt porslin och kommod samt toppmatad tvättmaskin – fräscht och redo att använda från dag ett. Föreningen är stabil med god ekonomi, och i avgiften ingår bredband. För de boende finns övernattningsrum att boka, bastu, tvättstuga i varje huskropp samt miljörum och laddplatser för elbil. Hiss finns i huset. Läget är svårslaget med närhet till grönområden, motionsspår, lekplats och hundrastplats. En kort promenad tar dig till Almenäs badplats med fina möjligheter till bad och rekreation. Sjöbo torg med service som mataffär, apotek och frisör ligger också inom bekvämt avstånd. Till Knalleland och centrum tar du dig smidigt med cykel, buss eller bil. En bostad som passar perfekt för dig som söker något inflyttningsklart med det lilla extra.
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

Riksbyggen BRF Trollskogen

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling