1/18

1 475 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
1 rum
Boarea
36 m²
Våning
2 av 2, hiss finns ej
Avgift
3 600 kr/mån
Byggår
2000
Förening
BRF Utbrytningsgränden
Energiklass
E
Pris/m²
40 972 kr/m²
Antal besök
337
Premium
Balkong
På andra våningen, med ett fritt och upphöjt läge, ligger denna renoverade gavelbostad som kombinerar genomtänkt funktion med ett behagligt ljusflöde. Lägenheten sträcker sig genom huset och får dagsljus från tre väderstreck vilket skapar en naturlig rymd och ett lugnt, balanserat intryck. Utsikten möter både grönska och det internationellt uppmärksammade MAX IV, en ovanlig och inspirerande fond till vardagen.
Bostaden har varsamt uppdaterats med nya golv och ett moderniserat badrum i tidlösa materialval. Det helkaklade badrummet är stilfullt utformat och utrustat med kombinerad tvätt och tork som smälter in i helheten. Strax utanför finns en elegant garderobslösning med vita dörrar som ger generös förvaring utan att ta visuellt utrymme.
Allrummet är lättmöblerat och rymmer både soffgrupp och arbetsplats. En naturligt avgränsad del lämpar sig väl för dubbelsäng och skapar en mjuk övergång mellan social yta och vila, nästan som en sovalkov utan att stänga av rummet. Planlösningen är smart och social men ändå tydligt disponerad, vilket gör bostaden funktionell för både studier och vardagsliv.
Från allrummet nås balkongen. Här blir utemiljön ett förlängt rum större delen av året med plats för både studier, fika och stilla kvällar i solen under sommaren. Ovanför balkongen fungerar takets taksprång som ett skyddande skärmtak som ger lä mot väder och vind och bidrar till ett behagligt inomhusklimat även under varma sommardagar. En ombonad och mycket uppskattad detalj.