Åkersberga, Österåkers kommun

Åkersberga

Alla slutpriser för bostäder - Åkersberga, Österåkers kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

8 624 sålda bostäder

Sålt i mars 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 mar. 2026
profilfoto på mäklare
EmmaKellermalm

Plogvägen 55, 2tr

Lägenhet
Margretelund, Österåkers kommun
LF Fastighetsförmedling Österåker

85 m²

4 rum

6 335 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 970 000 kr-1 %

34 941 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Österåker
LF Fastighetsförmedling Österåker
DUVKLINTEN 19, Valsjöskogen Margretelund, Österåkers kommun
  • Såld 20 mar. 2026

DUVKLINTEN 19

Radhus
Valsjöskogen Margretelund, Österåkers kommun
Mäklarringen Österåker

107 m²

4 rum

5 015 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 350 000 kr±0 %

31 308 kr/m²

Mäklarringen Österåker
Mäklarringen Österåker
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 mar. 2026

Järnvägsbacken 12

Radhus
Åkersberga, Österåkers kommun
HusmanHagberg Österåker

117 m²

6 rum

8 461 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 695 000 kr±0 %

31 581 kr/m²

HusmanHagberg Österåker
HusmanHagberg Österåker
Duvklinten 2 B, Margretelund, Österåkers kommun
  • Såld 19 mar. 2026

Duvklinten 2 B

Radhus
Margretelund, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

156 m²

8 rum

7 442 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 4 750 000 kr-5 %

30 449 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 mar. 2026
profilfoto på mäklare
EmmaKellermalm

Morkullestråket 3

Radhus
Margretelund, Österåkers kommun
LF Fastighetsförmedling Österåker

99 m²

4 rum

6 620 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 095 000 kr±0 %

31 263 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Österåker
LF Fastighetsförmedling Österåker
CENTRALVÄGEN 23B, Centrala Åkersberga, Österåkers kommun
  • Såld 18 mar. 2026

CENTRALVÄGEN 23B

Lägenhet
Centrala Åkersberga, Österåkers kommun
Mäklarringen Österåker

108 m²

4 rum

6 895 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 6 400 000 kr+2 %

59 259 kr/m²

Mäklarringen Österåker
Mäklarringen Österåker
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 mar. 2026

Trevebovägen 86

Radhus
Åkerstorp, Österåkers kommun
Notar Mäklare Vallentuna

100+50 m²

6 rum

146 m²

Slutpris 3 575 000 kr+2 %
Notar Mäklare Vallentuna
Notar Mäklare Vallentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 mar. 2026

Kantarellvägen 14

Villa
Skånsta, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

155 m²

6 rum

680 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 5 360 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 mar. 2026
profilfoto på mäklare
AdamFormgren

Slussbrovägen 6

Lägenhet
Runö, Österåkers kommun
LF Fastighetsförmedling Österåker

65 m²

2 rum

4 372 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 500 000 kr-14 %

23 077 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Österåker
LF Fastighetsförmedling Österåker
Täljövikstorget 2, Täljö, Österåkers kommun
  • Såld 13 mar. 2026

Täljövikstorget 2

Lägenhet
Täljö, Österåkers kommun
MOHV Täby

92 m²

2 rum

6 971 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 550 000 kr-4 %

38 587 kr/m²

MOHV Täby
MOHV Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 mar. 2026

Fiskare Gustavs väg 26

Villa
Skärgårdsstad, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

116+20 m²

4 rum

1 456 m²
  • Uteplats

Slutpris 5 850 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 mar. 2026
profilfoto på mäklare
PatrikLinnros

Kantarellvägen 1

Villa
Skånsta, Österåkers kommun
LF Fastighetsförmedling Österåker

119+3 m²

4 rum

846 m²

Slutpris 5 300 000 kr-2 %
LF Fastighetsförmedling Österåker
LF Fastighetsförmedling Österåker
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 mar. 2026

Undalsvägen 30A

Villa
Åkersberga, Österåkers kommun
HusmanHagberg Österåker

129 m²

4 rum

2 147 m²

Slutpris 5 000 000 kr+1 %
HusmanHagberg Österåker
HusmanHagberg Österåker
Israel Perssons väg 16, Skärgårdsstad, Österåkers kommun
  • Såld 13 mar. 2026
profilfoto på mäklare
MonikaSöderström

Israel Perssons väg 16

Villa
Skärgårdsstad, Österåkers kommun
MOHV Österåker

165+10 m²

6 rum

1 292 m²

Slutpris 6 010 000 kr±0 %
MOHV Österåker
MOHV Österåker
Gamla Skolvägen 4, Margretelund, Österåkers kommun
  • Såld 13 mar. 2026
profilfoto på mäklare
LailaHedestig

Gamla Skolvägen 4

Fritidshus
Margretelund, Österåkers kommun
Kjell Johansson Fastighetsbyrå AB

51 m²

3 rum

8 843 m²

Slutpris 3 500 000 kr-10 %
Kjell Johansson Fastighetsbyrå AB
Kjell Johansson Fastighetsbyrå AB
Skolvägen 14 B, Åkersberga, Österåkers kommun
  • Såld 12 mar. 2026

Skolvägen 14 B

Lägenhet
Åkersberga, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

76 m²

3 rum

5 257 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 225 000 kr-3 %

29 276 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 mar. 2026

Sörahemsvägen 63

Radhus
Söra, Österåkers kommun
HusmanHagberg Österåker

157+30 m²

5 rum

204 m²

Slutpris 4 000 000 kr+3 %
HusmanHagberg Österåker
HusmanHagberg Österåker
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 mar. 2026
profilfoto på mäklare
PatrikLinnros

Bergavägen 14F

Lägenhet
Centralt, Österåkers kommun
LF Fastighetsförmedling Österåker

62 m²

2 rum

4 408 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 500 000 kr±0 %

40 323 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Österåker
LF Fastighetsförmedling Österåker
Söravägen 115, Söra, Österåkers kommun
  • Såld 11 mar. 2026
profilfoto på mäklare
RobertBlomster

Söravägen 115

Radhus
Söra, Österåkers kommun
Mäklarhuset Spånga-Vällingby-Hässelby

112+14 m²

5 rum

203 m²

Slutpris 3 600 000 kr+3 %
Mäklarhuset Spånga-Vällingby-Hässelby
Mäklarhuset Spånga-Vällingby-Hässelby
Vegavägen 20B, Tuna, Österåkers kommun
  • Såld 11 mar. 2026
profilfoto på mäklare
EmmaRosenholm

Vegavägen 20B

Villa
Tuna, Österåkers kommun
MOHV Österåker

54 m²

4 rum

805 m²

Slutpris 4 185 000 kr+5 %
MOHV Österåker
MOHV Österåker
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 mar. 2026

Lövsångarvägen 48A

Radhus
Margretelund, Österåkers kommun
HusmanHagberg Österåker

105 m²

5 rum

6 391 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 600 000 kr-5 %

34 286 kr/m²

HusmanHagberg Österåker
HusmanHagberg Österåker
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 mar. 2026

Storhagenvägen 11

Radhus
Åkerstorp, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

104+12 m²

5 rum

261 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 950 000 kr-10 %
Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Grenvägen 6, Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
  • Såld 11 mar. 2026

Grenvägen 6

Villa
Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

124 m²

4 rum

870 m²
  • Uteplats

Slutpris 4 600 000 kr-4 %
Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 mar. 2026
profilfoto på mäklare
PatrikLinnros

Enarevägen 39

Villa
Enaregård, Österåkers kommun
LF Fastighetsförmedling Österåker

186 m²

6 rum

3 746 m²

Slutpris 7 200 000 kr+3 %
LF Fastighetsförmedling Österåker
LF Fastighetsförmedling Österåker
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 mar. 2026
profilfoto på mäklare
EmmaKellermalm

Morkullestråket 23B

Lägenhet
Margretelund, Österåkers kommun
LF Fastighetsförmedling Österåker

105 m²

5 rum

5 964 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 300 000 kr-3 %

31 429 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Österåker
LF Fastighetsförmedling Österåker
Södra Åsvägen 59, Österskär, Österåkers kommun
  • Såld 9 mar. 2026

Södra Åsvägen 59

Radhus
Österskär, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

82,2 m²

3 rum

8 294 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 3 400 000 kr-15 %

41 363 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 mar. 2026
profilfoto på mäklare
AdamFormgren

Grandalsvägen 31

Lägenhet
Skånsta, Österåkers kommun
LF Fastighetsförmedling Österåker

71,7 m²

3 rum

5 881 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 100 000 kr±0 %

29 289 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Österåker
LF Fastighetsförmedling Österåker
Skrakvägen 63, Margretelund, Österåkers kommun
  • Såld 8 mar. 2026
profilfoto på mäklare
MonikaSöderström

Skrakvägen 63

Radhus
Margretelund, Österåkers kommun
MOHV Österåker

150 m²

5 rum

224 m²

Slutpris 3 870 000 kr+11 %
MOHV Österåker
MOHV Österåker
Klappbryggan 35, Åkersberga Centrum, Österåkers kommun
  • Såld 7 mar. 2026

Klappbryggan 35

Radhus
Åkersberga Centrum, Österåkers kommun
MOHV Täby

95 m²

4 rum

5 619 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 4 350 000 kr±0 %

45 789 kr/m²

MOHV Täby
MOHV Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 mar. 2026
profilfoto på mäklare
EmmaKellermalm

Söravägen 16

Villa
Söra, Österåkers kommun
LF Fastighetsförmedling Österåker

149 m²

6 rum

1 840 m²

Slutpris 7 250 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Österåker
LF Fastighetsförmedling Österåker
NORRA ATRIUMVÄGEN 22, Kvisslingby, Österåkers kommun
  • Såld 6 mar. 2026

NORRA ATRIUMVÄGEN 22

Radhus
Kvisslingby, Österåkers kommun
Mäklarringen Österåker

126+7 m²

5 rum

349 m²

Slutpris 4 670 000 kr±0 %
Mäklarringen Österåker
Mäklarringen Österåker
Bergavägen 25A, Berga, Österåkers kommun
  • Såld 6 mar. 2026

Bergavägen 25A

Lägenhet
Berga, Österåkers kommun
SkandiaMäklarna Österåker/Vaxholm

99 m²

4 rum

6 709 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 5 200 000 kr+16 %

52 525 kr/m²

SkandiaMäklarna Österåker/Vaxholm
SkandiaMäklarna Österåker/Vaxholm
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 mar. 2026

Myntbacken 17

Lägenhet
Täljöhalvön, Österåkers kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åkersberga

35 m²

1 rum

3 789 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 675 000 kr±0 %

47 857 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åkersberga
Svensk Fastighetsförmedling Åkersberga
Södra Åsvägen 47, Österskär, Österåkers kommun
  • Såld 6 mar. 2026
profilfoto på mäklare
EmmaRosenholm

Södra Åsvägen 47

Radhus
Österskär, Österåkers kommun
MOHV Österåker

95 m²

4 rum

8 294 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 4 950 000 kr-1 %

52 105 kr/m²

MOHV Österåker
MOHV Österåker
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 mar. 2026

Riddarvägen 120

Radhus
Österskär, Österåkers kommun
HusmanHagberg Österåker

134+20 m²

5 rum

341 m²

Slutpris 6 350 000 kr+6 %
HusmanHagberg Österåker
HusmanHagberg Österåker
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 mar. 2026

Åkersbergavägen 56

Villa
Tuna/Österskär, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

206+28 m²

8 rum

1 109 m²
  • Uteplats

Slutpris 9 950 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Fritjof Thuns väg 1, Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
  • Såld 5 mar. 2026

Fritjof Thuns väg 1

Lägenhet
Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

56,1 m²

2 rum

4 661 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 965 000 kr-2 %

35 027 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 mar. 2026

Pennygränd 2

Radhus
Täljöviken, Österåkers kommun
Mäklarhuset Österåker

101 m²

4 rum

5 191 kr/mån

Slutpris 3 675 000 kr-3 %

36 386 kr/m²

Mäklarhuset Österåker
Mäklarhuset Österåker
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 mar. 2026
profilfoto på mäklare
PatrikLinnros

Lövsångarvägen 12B

Radhus
Margretelund, Österåkers kommun
LF Fastighetsförmedling Österåker

107 m²

4 rum

5 626 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 3 300 000 kr-3 %

30 841 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Österåker
LF Fastighetsförmedling Österåker
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 mar. 2026

Husbystigen 29

Villa
Hagbyhöjden, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

94+55 m²

6 rum

1 375 m²
  • Uteplats

Slutpris 6 000 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga

Sålt i februari 2026

Mönstringsvägen 156, Åkerstorp, Österåkers kommun
  • Såld 28 feb. 2026

Mönstringsvägen 156

Radhus
Åkerstorp, Österåkers kommun
MOHV Täby

121 m²

5 rum

102 m²

Slutpris 4 050 000 kr-1 %
MOHV Täby
MOHV Täby
Åkerhielms väg 14, Margretelund, Österåkers kommun
  • Såld 27 feb. 2026
profilfoto på mäklare
MonikaSöderström

Åkerhielms väg 14

Radhus
Margretelund, Österåkers kommun
MOHV Österåker

100 m²

5 rum

6 200 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 050 000 kr+2 %

30 500 kr/m²

MOHV Österåker
MOHV Österåker
Ebjörns Väg 5, Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
  • Såld 27 feb. 2026

Ebjörns Väg 5

Lägenhet
Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

95 m²

4 rum

7 899 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 700 000 kr-3 %

38 947 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 feb. 2026

Kvarntorpsvägen 5A

Tomt
Runö, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

1 112 m²

Slutpris 3 600 000 kr+20 %
Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 feb. 2026

Västra Banvägen 24 A

Lägenhet
Åkersberga, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

101,5 m²

4 rum

5 060 kr/mån

Slutpris 3 000 000 kr+20 %

29 557 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 feb. 2026

Murkelvägen 222

Radhus
Skånsta, Österåkers kommun
HusmanHagberg Österåker

168+26 m²

5 rum

423 m²

Slutpris 4 650 000 kr
HusmanHagberg Österåker
HusmanHagberg Österåker
Manfred Bondes väg 32 A, Margretelund, Österåkers kommun
  • Såld 25 feb. 2026

Manfred Bondes väg 32 A

Radhus
Margretelund, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

80,6 m²

3 rum

5 247 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 850 000 kr-2 %

35 360 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 feb. 2026
profilfoto på mäklare
EmmaKellermalm

Täljöviksvägen 14

Radhus
Täljö, Österåkers kommun
LF Fastighetsförmedling Österåker

121 m²

5 rum

5 962 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 4 300 000 kr-1 %

35 537 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Österåker
LF Fastighetsförmedling Österåker
Myntbacken 9, Täljöviken, Österåkers kommun
  • Såld 24 feb. 2026
profilfoto på mäklare
EmmaRosenholm

Myntbacken 9

Lägenhet
Täljöviken, Österåkers kommun
MOHV Österåker

73 m²

3 rum

5 900 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 795 000 kr±0 %

38 288 kr/m²

MOHV Österåker
MOHV Österåker
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 feb. 2026
profilfoto på mäklare
EmmaKellermalm

Jaktvägen 7 C

Lägenhet
Svinninge, Österåkers kommun
LF Fastighetsförmedling Österåker

64 m²

4 rum

4 797 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 395 000 kr±0 %

53 047 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Österåker
LF Fastighetsförmedling Österåker

Visar 151 - 200 av 2500

Artiklar från Hemnet