Sandviken, Sandvikens kommun

Sandviken

Alla slutpriser för bostäder - Sandviken, Sandvikens kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

4 493 sålda bostäder

Sålt i mars 2026

Torggatan 43B, Centralt, Sandvikens kommun
  • Såld 24 mar. 2026

Torggatan 43B

Lägenhet
Centralt, Sandvikens kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

54,5 m²

2 rum

3 820 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 620 000 kr-3 %

11 376 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Odengatan 50B, Centralt, Sandvikens kommun
  • Såld 19 mar. 2026

Odengatan 50B

Lägenhet
Centralt, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

56,5 m²

2 rum

3 993 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 595 000 kr±0 %

10 531 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Hantverkarbacken 10 E, Hantverkarbacken, Sandvikens kommun
  • Såld 17 mar. 2026
profilfoto på mäklare
UlricaGlaas

Hantverkarbacken 10 E

Lägenhet
Hantverkarbacken, Sandvikens kommun
LF Fastighetsförmedling Sandviken

56,5 m²

2 rum

4 955 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 280 000 kr-5 %

4 956 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sandviken
LF Fastighetsförmedling Sandviken
Torggatan 41A, Centralt, Sandvikens kommun
  • Såld 13 mar. 2026

Torggatan 41A

Lägenhet
Centralt, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

58,5 m²

2 rum

4 127 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 425 000 kr-6 %

7 265 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Allévägen 5C, Barrsätra, Sandvikens kommun
  • Såld 11 mar. 2026

Allévägen 5C

Lägenhet
Barrsätra, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

39,5 m²

1 rum

3 664 kr/mån

Slutpris 435 000 kr±0 %

11 013 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Köpmangatan 33A, Centralt, Sandvikens kommun
  • Såld 11 mar. 2026

Köpmangatan 33A

Lägenhet
Centralt, Sandvikens kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

52,4 m²

2 rum

3 906 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 795 000 kr±0 %

15 172 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Stängselvägen 47, Svibacka, Sandvikens kommun
  • Såld 9 mar. 2026

Stängselvägen 47

Villa
Svibacka, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

123+101 m²

5 rum

840 m²

Slutpris 2 950 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Bågspännarvägen 25A, Seestaden, Sandvikens kommun
  • Såld 9 mar. 2026

Bågspännarvägen 25A

Radhus
Seestaden, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

63 m²

2 rum

5 550 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 060 000 kr-4 %

16 825 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Kanalgränd 1E, Centralt, Sandvikens kommun
  • Såld 6 mar. 2026

Kanalgränd 1E

Lägenhet
Centralt, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

71 m²

3 rum

5 262 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 650 000 kr±0 %

23 239 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 mar. 2026

Ängsgatan 4

Villa
Sandviken, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

110 m²

4 rum

Slutpris 2 575 000 kr
Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Gävlevägen 57C , Centralt, Sandvikens kommun
  • Såld 5 mar. 2026

Gävlevägen 57C

Lägenhet
Centralt, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

66,2 m²

3 rum

3 674 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 725 000 kr-3 %

10 952 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Nordbrinken 1B, Klangberget, Sandvikens kommun
  • Såld 5 mar. 2026

Nordbrinken 1B

Villa
Klangberget, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

110+50 m²

4 rum

1 194 m²

Slutpris 1 250 000 kr-14 %
Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken

Sålt i februari 2026

Högbovägen 6E, Centralt, Sandvikens kommun
  • Såld 24 feb. 2026

Högbovägen 6E

Lägenhet
Centralt, Sandvikens kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sandviken

35,5 m²

1 rum

3 348 kr/mån

Slutpris 267 500 kr-18 %

7 535 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Sandviken
Svensk Fastighetsförmedling Sandviken
Högbovägen 112, Västanbyn, Sandvikens kommun
  • Såld 23 feb. 2026

Högbovägen 112

Villa
Västanbyn, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

185+107 m²

7 rum

1 950 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 200 000 kr-8 %
Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Köpmangatan 31D, Centralt, Sandvikens kommun
  • Såld 20 feb. 2026

Köpmangatan 31D

Lägenhet
Centralt, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

71 m²

3 rum

6 971 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 700 000 kr+5 %

23 944 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Sveavägen 15, Centralt, Sandvikens kommun
  • Såld 20 feb. 2026

Sveavägen 15

Lägenhet
Centralt, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

102 m²

5 rum

7 332 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 895 000 kr±0 %

8 775 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Dalagatan 8C, Centralt, Sandvikens kommun
  • Såld 20 feb. 2026

Dalagatan 8C

Lägenhet
Centralt, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

34,5 m²

1 rum

3 907 kr/mån

Slutpris 265 000 kr-10 %

7 681 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Smala vägen 9B, Centralt, Sandvikens kommun
  • Såld 20 feb. 2026

Smala vägen 9B

Lägenhet
Centralt, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

58 m²

2 rum

5 361 kr/mån

Slutpris 599 000 kr±0 %

10 328 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Promenaden 1, Barrsätra, Sandvikens kommun
  • Såld 19 feb. 2026

Promenaden 1

Lägenhet
Barrsätra, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

59 m²

2 rum

4 406 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 555 000 kr-7 %

9 407 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Dalagatan 8D, Centralt, Sandvikens kommun
  • Såld 17 feb. 2026

Dalagatan 8D

Lägenhet
Centralt, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

33,5 m²

1 rum

3 811 kr/mån

Slutpris 245 000 kr-14 %

7 313 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Vikingavägen 21, Seestaden, Sandvikens kommun
  • Såld 17 feb. 2026

Vikingavägen 21

Lägenhet
Seestaden, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

55 m²

2 rum

5 460 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 375 000 kr-6 %

6 818 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Smedsgatan 5A, Centralt, Sandvikens kommun
  • Såld 17 feb. 2026

Smedsgatan 5A

Lägenhet
Centralt, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

65,3 m²

3 rum

6 059 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 050 000 kr±0 %

16 080 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Fågelvägen 38, Sandviken, Sandvikens kommun
  • Såld 16 feb. 2026
profilfoto på mäklare
PatriciaLüdke

Fågelvägen 38

Villa
Sandviken, Sandvikens kommun
SkandiaMäklarna Sandviken

149+72 m²

5 rum

1 179 m²

Slutpris 2 100 000 kr-5 %
SkandiaMäklarna Sandviken
SkandiaMäklarna Sandviken
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 feb. 2026

Grindgatan 7

Villa
Sandviken, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

103 m²

4 rum

Slutpris 3 400 000 kr
Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Tulegatan 27B, Örta, Sandvikens kommun
  • Såld 13 feb. 2026

Tulegatan 27B

Lägenhet
Örta, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

58 m²

2 rum

6 179 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 465 000 kr-2 %

8 017 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Seljansögatan 13E, Seljansö Kulle, Sandvikens kommun
  • Såld 12 feb. 2026

Seljansögatan 13E

Radhus
Seljansö Kulle, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

105+40 m²

4 rum

374 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 525 000 kr+9 %
Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Kanalparken 16A, Centralt, Sandvikens kommun
  • Såld 12 feb. 2026

Kanalparken 16A

Lägenhet
Centralt, Sandvikens kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

63,5 m²

2 rum

4 118 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 875 000 kr-2 %

13 780 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Högbovägen 11B, Centralt, Sandvikens kommun
  • Såld 11 feb. 2026

Högbovägen 11B

Radhus
Centralt, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

111+67 m²

4 rum

143 m²

Slutpris 1 900 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Vallhovsvägen 144B, Vallhov, Sandvikens kommun
  • Såld 6 feb. 2026

Vallhovsvägen 144B

Radhus
Vallhov, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

110+55 m²

4 rum

138 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 500 000 kr-10 %
Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Smedsgatan 8B, Centralt, Sandvikens kommun
  • Såld 3 feb. 2026

Smedsgatan 8B

Lägenhet
Centralt, Sandvikens kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

69,2 m²

3 rum

5 114 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 950 000 kr-10 %

13 728 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Dalagatan 16A, Centralt, Sandvikens kommun
  • Såld 3 feb. 2026

Dalagatan 16A

Lägenhet
Centralt, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

61,3 m²

2 rum

5 125 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 700 000 kr+4 %

11 419 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Vikingavägen 18, Seestaden, Sandvikens kommun
  • Såld 3 feb. 2026

Vikingavägen 18

Lägenhet
Seestaden, Sandvikens kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

48 m²

1,5 rum

4 945 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 395 000 kr-7 %

8 229 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Gesällvägen 17, Hantverkarbacken, Sandvikens kommun
  • Såld 3 feb. 2026

Gesällvägen 17

Lägenhet
Hantverkarbacken, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

53 m²

2 rum

4 786 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 540 000 kr±0 %

10 189 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Valhallavägen 19A, Centralt, Sandvikens kommun
  • Såld 2 feb. 2026

Valhallavägen 19A

Lägenhet
Centralt, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

79 m²

3 rum

4 739 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 010 000 kr+6 %

12 785 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken

Sålt i januari 2026

Högbovägen 54B, Klangberget, Sandvikens kommun
  • Såld 31 jan. 2026

Högbovägen 54B

Villa
Klangberget, Sandvikens kommun
Svensk Fastighetsförmedling Sandviken

203+114 m²

5 rum

1 080 m²

Slutpris 3 250 000 kr-4 %
Svensk Fastighetsförmedling Sandviken
Svensk Fastighetsförmedling Sandviken
Barrsätragatan 48B, Centralt, Sandvikens kommun
  • Såld 30 jan. 2026
profilfoto på mäklare
UlricaGlaas

Barrsätragatan 48B

Lägenhet
Centralt, Sandvikens kommun
LF Fastighetsförmedling Sandviken

48 m²

2 rum

4 427 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 450 000 kr-22 %

9 375 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sandviken
LF Fastighetsförmedling Sandviken
Kanalparken 14A, Centralt, Sandvikens kommun
  • Såld 29 jan. 2026
profilfoto på mäklare
LindaHallebrand

Kanalparken 14A

Lägenhet
Centralt, Sandvikens kommun
LF Fastighetsförmedling Sandviken

63,5 m²

2 rum

4 118 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 925 000 kr±0 %

14 567 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sandviken
LF Fastighetsförmedling Sandviken
Köpmangatan 22B, Centralt, Sandvikens kommun
  • Såld 27 jan. 2026

Köpmangatan 22B

Lägenhet
Centralt, Sandvikens kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

58,8 m²

2 rum

3 875 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 725 000 kr-6 %

12 330 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Bågspännarvägen 19E, Seestaden, Sandvikens kommun
  • Såld 27 jan. 2026

Bågspännarvägen 19E

Radhus
Seestaden, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

63+30 m²

3 rum

5 550 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 165 000 kr-16 %

18 492 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Kantarellvägen 10B, Södra Björksätra, Sandvikens kommun
  • Såld 26 jan. 2026

Kantarellvägen 10B

Lägenhet
Södra Björksätra, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

39,7 m²

1 rum

1 890 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 350 000 kr-30 %

8 816 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Polhemsgatan 9 B, Örta, Sandvikens kommun
  • Såld 23 jan. 2026
profilfoto på mäklare
UlricaGlaas

Polhemsgatan 9 B

Lägenhet
Örta, Sandvikens kommun
LF Fastighetsförmedling Sandviken

59 m²

2,5 rum

4 709 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 475 000 kr+6 %

8 051 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Sandviken
LF Fastighetsförmedling Sandviken
Älgstigen 7B, Norrsätra, Sandvikens kommun
  • Såld 21 jan. 2026

Älgstigen 7B

Radhus
Norrsätra, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

108 m²

4 rum

5 950 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 600 000 kr-11 %

14 815 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Fågelvägen 21, Västanbyn, Sandvikens kommun
  • Såld 21 jan. 2026
profilfoto på mäklare
PatriciaLüdke

Fågelvägen 21

Villa
Västanbyn, Sandvikens kommun
SkandiaMäklarna Sandviken

96+96 m²

4 rum

941 m²

Slutpris 1 550 000 kr+11 %
SkandiaMäklarna Sandviken
SkandiaMäklarna Sandviken
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 jan. 2026
profilfoto på mäklare
LovisaStröm

Kittelvägen 12

Villa
Sandviken, Sandvikens kommun
SkandiaMäklarna Sandviken

134+65 m²

5 rum

682 m²

Slutpris 1 475 000 kr+9 %
SkandiaMäklarna Sandviken
SkandiaMäklarna Sandviken
Barrsätragatan 52D, Centralt, Sandvikens kommun
  • Såld 17 jan. 2026

Barrsätragatan 52D

Lägenhet
Centralt, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

48 m²

2 rum

4 427 kr/mån

Slutpris 530 000 kr-7 %

11 042 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Smedsgatan 2B, Centralt, Sandvikens kommun
  • Såld 15 jan. 2026

Smedsgatan 2B

Lägenhet
Centralt, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

65,3 m²

3 rum

4 647 kr/mån

Slutpris 1 055 000 kr±0 %

16 156 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Dalagatan 16A, Centralt, Sandvikens kommun
  • Såld 15 jan. 2026

Dalagatan 16A

Lägenhet
Centralt, Sandvikens kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

52,9 m²

2 rum

4 501 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 520 000 kr-5 %

9 830 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Älgstigen 9A, Norrsätra, Sandvikens kommun
  • Såld 14 jan. 2026

Älgstigen 9A

Radhus
Norrsätra, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

108 m²

4 rum

5 950 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 850 000 kr±0 %

17 130 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Vallhovsvägen 80B, Vallhov, Sandvikens kommun
  • Såld 14 jan. 2026

Vallhovsvägen 80B

Radhus
Vallhov, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

110 m²

4 rum

123 m²

Slutpris 1 425 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken
Promenaden 9, Barrsätra, Sandvikens kommun
  • Såld 13 jan. 2026

Promenaden 9

Lägenhet
Barrsätra, Sandvikens kommun
Fastighetsbyrån Sandviken

59 m²

2 rum

4 406 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 515 000 kr-2 %

8 729 kr/m²

Fastighetsbyrån Sandviken
Fastighetsbyrån Sandviken

Visar 51 - 100 av 2500

Artiklar från Hemnet