Haparanda kommun

Haparanda kommun

Alla slutpriser för bostäder - Haparanda kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

1 188 sålda bostäder

Sålt i augusti 2024

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 aug. 2024

Västra Esplanaden 52 B, 2tr

Lägenhet
Centrum, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

72 m²

3 rum

3 886 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 270 000 kr-8 %

3 750 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 aug. 2024

Klöverbacken 5

Fritidshus
Haparanda Hamn, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

49+24 m²

3 rum

1 802 m²
  • Uteplats

Slutpris 650 000 kr+4 %
Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 aug. 2024

Storgatan 90 D 2tr

Lägenhet
Centrum, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

84 m²

4 rum

4 711 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 800 000 kr+15 %

9 524 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 aug. 2024

Nygatan 9B

Radhus
Centrum, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

123+61 m²

5 rum

159 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 925 000 kr-29 %
Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 aug. 2024

Ripvägen 10 E

Lägenhet
Närsta, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

93,5 m²

4 rum

5 116 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 260 000 kr+2 %

2 781 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 aug. 2024

Timmermansgatan 3

Villa
Närsta, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

135+7 m²

5 rum

1 040 m²

Slutpris 600 000 kr-11 %
Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 aug. 2024

Packhusgatan 12 A

Lägenhet
Centrum, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

70 m²

2 rum

990 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 990 000 kr+1 %

14 143 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 aug. 2024

Palovaara 585

Fritidshus
Haparanda, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

30+30 m²

2 rum

1 990 m²

Slutpris 360 000 kr+31 %
Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 aug. 2024

Västra Nikkala 87

Fritidshus
Nikkala, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

99+43 m²

4 rum

3,1 ha
  • Uteplats

Slutpris 249 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 aug. 2024

Laestadius väg 4

Villa
Närsta, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

100 m²

6 rum

425 m²
  • Uteplats

Slutpris 875 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 aug. 2024

Mårdvägen 16

Villa
Marielund, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

137+15 m²

5 rum

750 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 250 000 kr+28 %
Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda

Sålt i juli 2024

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 jul. 2024

Stationsgatan 22 D

Lägenhet
Centrum, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

85 m²

3 rum

5 321 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 230 000 kr+10 %

2 706 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 jul. 2024

Södra Korpikylä 241

Fritidshus
Karungi - Tossa - Korpikylä, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

72 m²

3 rum

1,5 ha
  • Uteplats

Slutpris 420 000 kr-15 %
Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 jul. 2024

Nikkala 5:9 (Hamnvägen)

Övrigt
Nikkala, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda
3 890 m²

Slutpris 160 000 kr+129 %
Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 jul. 2024

Santasaari 419

Fritidshus
Santasaari/Ledskär, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

3 rum

1 790 m²
  • Uteplats

Slutpris 695 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 jul. 2024

Älgstråket 10 H

Lägenhet
Marielund, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

67,5 m²

2 rum

3 753 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 75 000 kr-12 %

1 111 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda

Sålt i juni 2024

Köpmansgatan 30, Centrala Haparanda, Haparanda kommun
  • Såld 26 jun. 2024

Köpmansgatan 30

Villa
Centrala Haparanda, Haparanda kommun

154+40 m²

4 rum

1 236 m²

Slutpris 1 275 000 kr-15 %
LF Fastighetsförmedling Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 jun. 2024

Östmans väg 17

Villa
Närsta, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

98+66 m²

5 rum

805 m²
  • Uteplats

Slutpris 710 000 kr-21 %
Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 jun. 2024

Storgatan 70B

Lägenhet
Centrala Haparanda, Haparanda kommun

41 m²

1 rum

2 588 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 250 000 kr±0 %

6 098 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 jun. 2024

Älgstråket 19 B

Lägenhet
Marielund, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

104 m²

4 rum

5 360 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 225 000 kr±0 %

2 163 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 jun. 2024

Strandvägen 11

Fritidshus
Seskarö, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

50 m²

2 rum

1 547 m²

Slutpris 625 000 kr+112 %
Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 jun. 2024

Åsvägen 24

Villa
Karungi, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

79+49 m²

4 rum

3 800 m²

Slutpris 500 000 kr+5 %
Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 jun. 2024

Allévägen 8

Fritidshus
Seskarö, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

72+66 m²

3 rum

1 250 m²

Slutpris 575 000 kr-11 %
Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 jun. 2024

Stationsgatan 2 A

Lägenhet
Centrum, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

82,5 m²

3 rum

4 840 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 460 000 kr-4 %

5 576 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 jun. 2024

Ripvägen 1 D

Lägenhet
Närsta, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

77,5 m²

3 rum

3 844 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 210 000 kr-14 %

2 710 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 jun. 2024

Kirveskarivägen 21

Villa
Salmis, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

234+54 m²

7 rum

1 398 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 350 000 kr-38 %
Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda

Sålt i maj 2024

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 maj. 2024

Storgatan 90 A

Lägenhet
Centrum, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

66 m²

3 rum

3 795 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 385 000 kr+3 %

5 833 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 maj. 2024

Ripvägen 9 F

Lägenhet
Närsta, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

69,5 m²

2 rum

3 398 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 200 000 kr+29 %

2 878 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 maj. 2024

Trädgårdsvägen 17 B

Lägenhet
Marielund, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

43,5 m²

1 rum

2 817 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 100 000 kr-20 %

2 299 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 maj. 2024

Sundellsgatan 17A 3tr

Lägenhet
Centrum, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

77 m²

3 rum

5 168 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 270 000 kr-35 %

3 506 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 maj. 2024

Brovägen 14

Villa
Nikkala, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

200+35 m²

6 rum

4 903 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 100 000 kr+47 %
Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 maj. 2024

Kirveskarivägen 70

Fritidshus
Salmis, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

90+30 m²

4 rum

815 m²
  • Uteplats

Slutpris 570 000 kr-4 %
Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2024

Trädgårdsvägen 25 C

Lägenhet
Marielund, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

82,5 m²

3 rum

4 722 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 170 000 kr+127 %

2 061 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda

Sålt i april 2024

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2024

Villavägen 6

Villa
Nikkala, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

75+75 m²

3 rum

1 320 m²
  • Uteplats

Slutpris 580 000 kr-10 %
Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 apr. 2024

Sandviksvägen 11

Fritidshus
Seskarö, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

95 m²

3 rum

1 800 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 600 000 kr+2 %
Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 apr. 2024

Storgatan 90 A

Lägenhet
Centrum, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

66 m²

3 rum

3 852 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 560 000 kr±0 %

8 485 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 apr. 2024

Södra Korpikylä 217

Fritidshus
Korpikylä, Haparanda kommun

64+10 m²

2 rum

1 594 m²

Slutpris 350 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 apr. 2024

Järnvägsgatan 23 B

Lägenhet
Centrum, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

68,5 m²

2 rum

4 882 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 330 000 kr-12 %

4 818 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda

Sålt i mars 2024

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 mar. 2024

Ripvägen 5 C

Lägenhet
Närsta, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

84 m²

3 rum

3 989 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 149 000 kr±0 %

1 774 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 mar. 2024

Storgatan 72 B

Lägenhet
Centrum, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

38,5 m²

1 rum

2 944 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 270 000 kr-8 %

7 013 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 mar. 2024

Tegstigen 1B

Lägenhet
Marielund, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

68,5 m²

2 rum

4 599 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 90 000 kr-5 %

1 314 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 mar. 2024

Smedjegatan 5 I

Lägenhet
Centrum, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

75,5 m²

3 rum

5 458 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 370 000 kr+10 %

4 901 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 mar. 2024

Nygatan 16 A

Lägenhet
Centrum, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

82,5 m²

3 rum

5 229 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 415 000 kr±0 %

5 030 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 mar. 2024

Stationsgatan 24 B

Lägenhet
Centrum, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

81,5 m²

3 rum

6 520 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 440 000 kr-7 %

5 399 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 mar. 2024

Stationsgatan 14 A bv

Lägenhet
Centrum, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

72,5 m²

3 rum

4 220 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 350 000 kr-18 %

4 828 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 mar. 2024

Murargränd 4

Villa
Närsta, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

91+91 m²

4 rum

1 016 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 605 000 kr-11 %
Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 mar. 2024

Älgstråket 7 A

Lägenhet
Marielund, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

118,5 m²

5 rum

6 084 kr/mån

Slutpris 160 000 kr±0 %

1 350 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 mar. 2024

Stationsgatan 30 B

Lägenhet
Centrum, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

76 m²

3 rum

4 364 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 475 000 kr-4 %

6 250 kr/m²

Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 mar. 2024

Hamnvägen 20

Fritidshus
Nikkala, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

55+15 m²

2 rum

10 000 m²
  • Uteplats

Slutpris 320 000 kr+28 %
Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 mar. 2024

Aluddsvägen 14

Fritidshus
Seskarö, Haparanda kommun
Fastighetsbyrån Haparanda

90+5 m²

4 rum

890 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 495 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Haparanda
Fastighetsbyrån Haparanda

Visar 151 - 200 av 1188

Artiklar från Hemnet