Båstads kommun

Båstads kommun

Alla slutpriser för bostäder - Båstads kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

1 432 sålda bostäder

Sålt i oktober 2025

Glimmingevägen 84, Västra Karup, Båstads kommun
  • Såld 16 okt. 2025

Glimmingevägen 84

Gård/Skog
Västra Karup, Båstads kommun
Jakobssons Bjäremäklaren

185+140 m²

5 rum

2 ha

Slutpris 4 250 000 kr-6 %
Jakobssons Bjäremäklaren
Jakobssons Bjäremäklaren
Konvaljvägen 14, Grevie, Båstads kommun
  • Såld 14 okt. 2025

Konvaljvägen 14

Villa
Grevie, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

120 m²

3 rum

904 m²

Slutpris 4 370 000 kr-3 %
Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad
Långagärdsvägen 42, Förslöv, Båstads kommun
  • Såld 13 okt. 2025

Långagärdsvägen 42

Villa
Förslöv, Båstads kommun
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling

117 m²

5 rum

700 m²

Slutpris 2 830 000 kr-10 %
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Ängalagsvägen 231, Torekov, Båstads kommun
  • Såld 9 okt. 2025

Ängalagsvägen 231

Villa
Torekov, Båstads kommun
Jakobssons Bjäremäklaren

119 m²

4 rum

1 169 m²

Slutpris 4 200 000 kr-1 %
Jakobssons Bjäremäklaren
Jakobssons Bjäremäklaren
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 okt. 2025

Korrödsvägen 28C

Lägenhet
Båstad - Centralt, Båstads kommun
Bjurfors Båstad

61 m²

2 rum

4 265 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 650 000 kr-11 %

43 443 kr/m²

Bjurfors Båstad
Bjurfors Båstad
Gästgivarevägen 18, Västra Karup, Båstads kommun
  • Såld 8 okt. 2025

Gästgivarevägen 18

Villa
Västra Karup, Båstads kommun
Jakobssons Bjäremäklaren

85+58 m²

4 rum

552 m²

Slutpris 1 525 000 kr-10 %
Jakobssons Bjäremäklaren
Jakobssons Bjäremäklaren
Trastvägen 48, Riviera, Båstads kommun
  • Såld 3 okt. 2025

Trastvägen 48

Villa
Riviera, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

112+26 m²

3 rum

1 049 m²

Slutpris 4 275 000 kr-13 %
Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad
Annas väg 26, Hemmeslöv, Båstads kommun
  • Såld 1 okt. 2025

Annas väg 26

Villa
Hemmeslöv, Båstads kommun
Fastighetsbyrån Båstad

110+35 m²

4 rum

1 269 m²
  • Uteplats

Slutpris 5 800 000 kr-11 %
Fastighetsbyrån Båstad
Fastighetsbyrån Båstad

Sålt i september 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 sep. 2025

Hans Gravares väg 3A

Lägenhet
Hemmeslöv, Båstads kommun
Danfors Fastighetsförmedling

83 m²

3 rum

4 939 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 900 000 kr-3 %

34 940 kr/m²

Danfors Fastighetsförmedling
Danfors Fastighetsförmedling
Aromavägen 52, Båstad, Båstads kommun
  • Såld 26 sep. 2025

Aromavägen 52

Lägenhet
Båstad, Båstads kommun
Notar

84 m²

3 rum

7 194 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 5 175 000 kr-6 %

61 607 kr/m²

Notar
Notar
Lindallén 71, Väster, Båstads kommun
  • Såld 25 sep. 2025

Lindallén 71

Villa
Väster, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

187+6 m²

5 rum

1 254 m²

Slutpris 13 750 000 kr-8 %
Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad
Langetoftsvägen 20 lgh 1103, Förslöv, Båstads kommun
  • Såld 24 sep. 2025

Langetoftsvägen 20 lgh 1103

Lägenhet
Förslöv, Båstads kommun
Notar

74 m²

3 rum

6 418 kr/mån
  • Nyproduktion
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 795 000 kr±0 %

24 257 kr/m²

Notar
Notar
Morkullevägen 1A, Hemmeslöv, Båstads kommun
  • Såld 23 sep. 2025

Morkullevägen 1A

Radhus
Hemmeslöv, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

112 m²

4 rum

427 m²

Slutpris 3 550 000 kr-21 %
Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad
Musselvägen 11, Torekov Solsidan, Båstads kommun
  • Såld 23 sep. 2025

Musselvägen 11

Radhus
Torekov Solsidan, Båstads kommun
Jakobssons Bjäremäklaren

105+7 m²

4 rum

387 m²

Slutpris 5 500 000 kr-7 %
Jakobssons Bjäremäklaren
Jakobssons Bjäremäklaren
Kaprifolvägen 26, Glimminge Plantering, Båstads kommun
  • Såld 20 sep. 2025

Kaprifolvägen 26

Villa
Glimminge Plantering, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

131+18 m²

4 rum

1 725 m²

Slutpris 6 100 000 kr-7 %
Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad
Korrödsvägen 17, Drivan, Båstads kommun
  • Såld 17 sep. 2025

Korrödsvägen 17

Villa
Drivan, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

138+50 m²

4 rum

767 m²

Slutpris 6 800 000 kr±0 %
Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad
Bäckvägen 16, Förslöv, Båstads kommun
  • Såld 16 sep. 2025

Bäckvägen 16

Radhus
Förslöv, Båstads kommun
Mäklarhuset Helsingborg

124 m²

5 rum

311 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 545 000 kr-3 %
Mäklarhuset Helsingborg
Mäklarhuset Helsingborg
Mangårdsvägen 8B, Båstad, Båstads kommun
  • Såld 14 sep. 2025

Mangårdsvägen 8B

Radhus
Båstad, Båstads kommun
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling

109 m²

4 rum

7 710 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 275 000 kr-5 %

20 872 kr/m²

Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Slättarödsvägen 6B, Torekov, Båstads kommun
  • Såld 11 sep. 2025

Slättarödsvägen 6B

Villa
Torekov, Båstads kommun
Jakobssons Bjäremäklaren

136+4 m²

5 rum

454 m²

Slutpris 7 100 000 kr-4 %
Jakobssons Bjäremäklaren
Jakobssons Bjäremäklaren
Lillarydsvägen 57, Västra Karup, Båstads kommun
  • Såld 8 sep. 2025

Lillarydsvägen 57

Villa
Västra Karup, Båstads kommun
Jakobssons Bjäremäklaren

120+72 m²

6 rum

1 047 m²

Slutpris 1 625 000 kr-4 %
Jakobssons Bjäremäklaren
Jakobssons Bjäremäklaren
Pumpvägen 7B, Hemmeslövsstrand, Båstads kommun
  • Såld 7 sep. 2025

Pumpvägen 7B

Villa
Hemmeslövsstrand, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

127+25 m²

6 rum

1 008 m²

Slutpris 5 600 000 kr+2 %
Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad
Köpmansgatan 105B, Malen, Båstads kommun
  • Såld 5 sep. 2025

Köpmansgatan 105B

Lägenhet
Malen, Båstads kommun
Fastighetsbyrån Båstad

69,9 m²

3 rum

4 864 kr/mån

Slutpris 2 120 000 kr-8 %

30 329 kr/m²

Fastighetsbyrån Båstad
Fastighetsbyrån Båstad
Midsommarvägen 9, Glimminge Plantering, Båstads kommun
  • Såld 5 sep. 2025

Midsommarvägen 9

Villa
Glimminge Plantering, Båstads kommun
Fastighetsbyrån Båstad

73 m²

3 rum

1 710 m²

Slutpris 5 150 000 kr-6 %
Fastighetsbyrån Båstad
Fastighetsbyrån Båstad
Stensåvägen 23, Riviera, Båstads kommun
  • Såld 5 sep. 2025

Stensåvägen 23

Villa
Riviera, Båstads kommun
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling

169+57 m²

5 rum

1 269 m²

Slutpris 9 100 000 kr-9 %
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Hagagatan 15C, Båstad, Båstads kommun
  • Såld 4 sep. 2025

Hagagatan 15C

Radhus
Båstad, Båstads kommun
Fastighetsbyrån Båstad

106 m²

4 rum

254 m²

Slutpris 4 800 000 kr-13 %
Fastighetsbyrån Båstad
Fastighetsbyrån Båstad
Hallavaravägen 43, Hov, Båstads kommun
  • Såld 2 sep. 2025

Hallavaravägen 43

Villa
Hov, Båstads kommun
Fastighetsbyrån Båstad

112+28 m²

4 rum

2 473 m²
  • Uteplats

Slutpris 4 100 000 kr-9 %
Fastighetsbyrån Båstad
Fastighetsbyrån Båstad

Sålt i augusti 2025

Rosencrantz väg 2B , Hemmeslöv, Båstads kommun
  • Såld 31 aug. 2025

Rosencrantz väg 2B

Radhus
Hemmeslöv, Båstads kommun
Fastighetsbyrån Båstad

83 m²

3 rum

4 939 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 650 000 kr-4 %

31 928 kr/m²

Fastighetsbyrån Båstad
Fastighetsbyrån Båstad
Ludvig Nobels Allé 3K, Väster, Båstads kommun
  • Såld 30 aug. 2025

Ludvig Nobels Allé 3K

Lägenhet
Väster, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

40 m²

2 rum

3 537 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 4 300 000 kr-4 %

107 500 kr/m²

Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 aug. 2025

Agatvägen 6

Villa
Östra Karup, Båstads kommun
HusmanHagberg Ängelholm

119+36 m²

4 rum

952 m²

Slutpris 3 850 000 kr-3 %
HusmanHagberg Ängelholm
HusmanHagberg Ängelholm
Meteorvägen 9, Hemmeslöv, Båstads kommun
  • Såld 29 aug. 2025

Meteorvägen 9

Villa
Hemmeslöv, Båstads kommun
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling

113+19 m²

5 rum

925 m²

Slutpris 4 700 000 kr-5 %
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Svenstadsvägen 95, Bjärehalvön, Båstads kommun
  • Såld 29 aug. 2025

Svenstadsvägen 95

Gård/Skog
Bjärehalvön, Båstads kommun
Jakobssons Bjäremäklaren

101 m²

6 rum

4 500 m²

Slutpris 4 500 000 kr-9 %
Jakobssons Bjäremäklaren
Jakobssons Bjäremäklaren
Furuvägen 6 A+B, Hemmeslöv, Båstads kommun
  • Såld 29 aug. 2025

Furuvägen 6 A+B

Villa
Hemmeslöv, Båstads kommun
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling

146 m²

6 rum

953 m²

Slutpris 4 600 000 kr-6 %
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Hästräfsevägen 13, Förslöv, Båstads kommun
  • Såld 28 aug. 2025

Hästräfsevägen 13

Villa
Förslöv, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

85+3 m²

4 rum

379 m²

Slutpris 2 975 000 kr±0 %
Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad
Bäckvägen 18, Förslöv, Båstads kommun
  • Såld 25 aug. 2025

Bäckvägen 18

Radhus
Förslöv, Båstads kommun
Mäklarhuset Helsingborg

125 m²

5 rum

309 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 995 000 kr±0 %
Mäklarhuset Helsingborg
Mäklarhuset Helsingborg
Tarravägen 19, lgh 1104, Centrala Båstad, Båstads kommun
  • Såld 22 aug. 2025

Tarravägen 19, lgh 1104

Lägenhet
Centrala Båstad, Båstads kommun
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling

48 m²

2 rum

3 327 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 000 000 kr-8 %

62 500 kr/m²

Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Klampvägen 5, Segelstorpsstrand, Båstads kommun
  • Såld 20 aug. 2025

Klampvägen 5

Fritidshus
Segelstorpsstrand, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

105 m²

6 rum

1 674 m²

Slutpris 4 900 000 kr-1 %
Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad
Tarravägen 19, Centralt, Båstads kommun
  • Såld 18 aug. 2025

Tarravägen 19

Lägenhet
Centralt, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

80 m²

3 rum

5 518 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 4 000 000 kr±0 %

50 000 kr/m²

Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad
Larsbackavägen 6, Båstad Väster, Båstads kommun
  • Såld 8 aug. 2025

Larsbackavägen 6

Villa
Båstad Väster, Båstads kommun
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling

190 m²

7 rum

700 m²

Slutpris 9 500 000 kr-5 %
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Klintavägen 7, Rammsjöstrand, Båstads kommun
  • Såld 8 aug. 2025

Klintavägen 7

Villa
Rammsjöstrand, Båstads kommun
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling

78 m²

4 rum

1 567 m²

Slutpris 6 725 000 kr-3 %
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Kamomillvägen 4, Stora Hult, Båstads kommun
  • Såld 8 aug. 2025

Kamomillvägen 4

Villa
Stora Hult, Båstads kommun
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling

139+9 m²

5 rum

1 314 m²

Slutpris 7 250 000 kr-8 %
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Midsommarvägen 18, Glimminge Plantering, Båstads kommun
  • Såld 4 aug. 2025

Midsommarvägen 18

Villa
Glimminge Plantering, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

116+4 m²

4 rum

1 403 m²

Slutpris 5 000 000 kr-7 %
Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad
Mårtens väg 5, Förslöv, Båstads kommun
  • Såld 3 aug. 2025

Mårtens väg 5

Villa
Förslöv, Båstads kommun
Fastighetsbyrån Båstad

79 m²

4 rum

1 035 m²

Slutpris 1 650 000 kr-17 %
Fastighetsbyrån Båstad
Fastighetsbyrån Båstad
Timmervägen 24, Grevie, Båstads kommun
  • Såld 2 aug. 2025

Timmervägen 24

Villa
Grevie, Båstads kommun
Fastighetsbyrån Båstad

220+30 m²

7 rum

990 m²

Slutpris 2 950 000 kr-10 %
Fastighetsbyrån Båstad
Fastighetsbyrån Båstad
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 aug. 2025

Ringastensvägen 166

Villa
Bjärehalvön, Båstads kommun
HusmanHagberg Ängelholm

113 m²

4 rum

1 599 m²

Slutpris 4 595 000 kr±0 %
HusmanHagberg Ängelholm
HusmanHagberg Ängelholm
Annas väg 5, Hemmeslöv, Båstads kommun
  • Såld 1 aug. 2025

Annas väg 5

Villa
Hemmeslöv, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

134+15 m²

5 rum

1 246 m²

Slutpris 12 200 000 kr-2 %
Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad
Rivieravägen 33, lgh D340, Riviera, Båstads kommun
  • Såld 1 aug. 2025

Rivieravägen 33, lgh D340

Lägenhet
Riviera, Båstads kommun
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling

35,3 m²

2 rum

4 154 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 225 000 kr-4 %

91 360 kr/m²

Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling

Sålt i juli 2025

Dressinvägen 3, Tuvelyckan, Båstads kommun
  • Såld 30 jul. 2025

Dressinvägen 3

Lägenhet
Tuvelyckan, Båstads kommun
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling

44 m²

2 rum

2 556 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 450 000 kr-6 %

32 955 kr/m²

Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Boarpsvägen 155, Boarp, Båstads kommun
  • Såld 28 jul. 2025

Boarpsvägen 155

Villa
Boarp, Båstads kommun
Stigbertils Mäklare i Båstad

140 m²

4 rum

1 674 m²

Slutpris 4 500 000 kr-6 %
Stigbertils Mäklare i Båstad
Stigbertils Mäklare i Båstad
Boarpsvägen 220, Bjärehalvön, Båstads kommun
  • Såld 28 jul. 2025

Boarpsvägen 220

Fritidshus
Bjärehalvön, Båstads kommun
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling

75 m²

3 rum

4 859 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 650 000 kr-1 %
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Nadjafi & Kristensen Fastighetsförmedling
Hundestedsvägen 4, Båstad, Båstads kommun
  • Såld 25 jul. 2025

Hundestedsvägen 4

Lägenhet
Båstad, Båstads kommun
Fastighetsbyrån Båstad

30 m²

2 rum

4 400 kr/mån

Slutpris 950 000 kr-13 %

31 667 kr/m²

Fastighetsbyrån Båstad
Fastighetsbyrån Båstad

Visar 101 - 150 av 1432

Artiklar från Hemnet