Östhammars kommun

Östhammars kommun

Alla slutpriser för bostäder - Östhammars kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

3 622 sålda bostäder

Sålt i mars 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 mar. 2026

Furugatan 12

Villa
Gimo, Östhammars kommun
Notar Mäklare Uppsala

99+95 m²

5 rum

906 m²

Slutpris 2 180 000 kr-5 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 mar. 2026

Hornugglan 2

Lägenhet
Östhammar, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

75,8 m²

3 rum

5 171 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 725 000 kr±0 %

9 565 kr/m²

Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar
Stångörsgatan 26, Strandvägen 11 och Strandvägen 9, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 25 mar. 2026
profilfoto på mäklare
SuneEriksson

Stångörsgatan 26, Strandvägen 11 och Strandvägen 9

Villa
Östhammar, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
2 994 m²

Slutpris 3 500 000 kr-29 %
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Engelbrektsgatan 14B, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 24 mar. 2026

Engelbrektsgatan 14B

Lägenhet
Östhammar, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

58 m²

2 rum

4 325 kr/mån

Slutpris 1 025 000 kr-7 %

17 672 kr/m²

Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 mar. 2026

Blåbärsvägen 22

Villa
Gimo, Östhammars kommun
Notar Mäklare Uppsala

152 m²

6 rum

1 186 m²

Slutpris 2 495 000 kr±0 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Prästskärsvägen 19, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 20 mar. 2026
profilfoto på mäklare
SuneEriksson

Prästskärsvägen 19

Fritidshus
Östhammar, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

67 m²

3 rum

2 145 m²

Slutpris 2 400 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Stationsgatan 1A, Gimo, Östhammars kommun
  • Såld 20 mar. 2026

Stationsgatan 1A

Lägenhet
Gimo, Östhammars kommun
Notar Mäklare Uppsala

44,5 m²

1 rum

3 188 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 600 000 kr-3 %

13 483 kr/m²

Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Strandgatan 36A , Öregrund, Östhammars kommun
  • Såld 18 mar. 2026

Strandgatan 36A

Lägenhet
Öregrund, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

70,1 m²

2 rum

5 443 kr/mån

Slutpris 945 000 kr-5 %

13 481 kr/m²

Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar
Marinvägen 5, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 13 mar. 2026

Marinvägen 5

Villa
Östhammar, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

170 m²

6 rum

896 m²

Slutpris 2 850 000 kr-12 %
Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar
Norra Tullportsgatan 9A, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 13 mar. 2026
profilfoto på mäklare
TomasNyrén

Norra Tullportsgatan 9A

Lägenhet
Östhammar, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

58,5 m²

2 rum

3 520 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 200 000 kr-11 %

20 513 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Kärrdalsgränd 4, Öregrund, Östhammars kommun
  • Såld 11 mar. 2026

Kärrdalsgränd 4

Villa
Öregrund, Östhammars kommun
Widerlöv Uppsala

121 m²

5 rum

803 m²

Slutpris 4 210 000 kr±0 %
Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Norra Tullportsgatan 9B, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 10 mar. 2026

Norra Tullportsgatan 9B

Lägenhet
Östhammar, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

77,1 m²

3 rum

4 528 kr/mån

Slutpris 1 100 000 kr±0 %

14 267 kr/m²

Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar
Rådmansgatan 15, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 9 mar. 2026

Rådmansgatan 15

Villa
Östhammar, Östhammars kommun
Notar Mäklare Uppsala

212 m²

7 rum

1 533 m²

Slutpris 5 500 000 kr-8 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Svarvaregatan 2A, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 1 mar. 2026
profilfoto på mäklare
ElinaBorgström

Svarvaregatan 2A

Lägenhet
Östhammar, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

82 m²

3 rum

5 040 kr/mån

Slutpris 1 775 000 kr-6 %

21 646 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

Sålt i februari 2026

Östanå 106, Österbybruk, Östhammars kommun
  • Såld 28 feb. 2026
profilfoto på mäklare
TomasNyrén

Östanå 106

Fritidshus
Österbybruk, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

150 m²

5 rum

4 450 m²

Slutpris 1 020 000 kr-6 %
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Vales väg 6, Öregrund, Östhammars kommun
  • Såld 27 feb. 2026

Vales väg 6

Villa
Öregrund, Östhammars kommun
Notar Mäklare Uppsala

130+25 m²

4 rum

746 m²

Slutpris 2 500 000 kr-4 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Långgatan 37B, Öregrund, Östhammars kommun
  • Såld 26 feb. 2026
profilfoto på mäklare
ElinaBorgström

Långgatan 37B

Lägenhet
Öregrund, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

70 m²

3 rum

5 208 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 450 000 kr-9 %

20 714 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 feb. 2026

Sågargatan 11D

Lägenhet
Gimo, Östhammars kommun
Notar Mäklare Uppsala

83 m²

3 rum

5 655 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 100 000 kr±0 %

13 253 kr/m²

Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Rönngatan 5, Gimo, Östhammars kommun
  • Såld 20 feb. 2026
profilfoto på mäklare
SandraKlang Carling

Rönngatan 5

Villa
Gimo, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

107 m²

4 rum

856 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 420 000 kr-8 %
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Ängsfjärdsvägen 2, Lackeviken, Östhammars kommun
  • Såld 19 feb. 2026
profilfoto på mäklare
KelaÅström

Ängsfjärdsvägen 2

Fritidshus
Lackeviken, Östhammars kommun
LF Fastighetsförmedling Östhammar

84 m²

4 rum

2 082 m²

Slutpris 2 000 000 kr-5 %
LF Fastighetsförmedling Östhammar
LF Fastighetsförmedling Östhammar
Älgvägen 24, Gimo, Östhammars kommun
  • Såld 18 feb. 2026

Älgvägen 24

Lägenhet
Gimo, Östhammars kommun
Notar Mäklare Uppsala

122 m²

5 rum

7 679 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 095 000 kr±0 %

8 975 kr/m²

Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Storrymningsvägen 12A, Dannemora, Östhammars kommun
  • Såld 16 feb. 2026

Storrymningsvägen 12A

Lägenhet
Dannemora, Östhammars kommun
Widerlöv Uppsala

61,6 m²

2 rum

4 380 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 550 000 kr-15 %

8 929 kr/m²

Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Foghammarvägen 25, Alunda, Östhammars kommun
  • Såld 14 feb. 2026
profilfoto på mäklare
SuneEriksson

Foghammarvägen 25

Villa
Alunda, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

165+63 m²

6 rum

2 208 m²

Slutpris 2 750 000 kr-13 %
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Film kyrkby 113, Österbybruk, Östhammars kommun
  • Såld 9 feb. 2026

Film kyrkby 113

Villa
Österbybruk, Östhammars kommun
Notar Mäklare Uppsala

244+234 m²

14 rum

3 822 m²

Slutpris 3 100 000 kr±0 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Söderby 76, Öregrund, Östhammars kommun
  • Såld 4 feb. 2026

Söderby 76

Fritidshus
Öregrund, Östhammars kommun
Widerlöv Uppsala

76 m²

4 rum

2 549 m²

Slutpris 2 100 000 kr-11 %
Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Guldskärsgatan 3H, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 4 feb. 2026
profilfoto på mäklare
ElinaBorgström

Guldskärsgatan 3H

Lägenhet
Östhammar, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

85 m²

3 rum

6 435 kr/mån

Slutpris 950 000 kr+6 %

11 176 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

Sålt i januari 2026

Drottninggatan 18, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 27 jan. 2026

Drottninggatan 18

Villa
Östhammar, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

105+4 m²

5 rum

595,8 m²

Slutpris 3 750 000 kr+7 %
Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar
Slottsgatan 18A, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 22 jan. 2026
profilfoto på mäklare
ElinaBorgström

Slottsgatan 18A

Lägenhet
Östhammar, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

104 m²

4 rum

6 400 kr/mån

Slutpris 1 550 000 kr-9 %

14 904 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svarvaregatan 4, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 7 jan. 2026

Svarvaregatan 4

Villa
Östhammar, Östhammars kommun
Notar Mäklare Uppsala

135+65 m²

5 rum

728 m²

Slutpris 2 200 000 kr-12 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala

Sålt i december 2025

Älvsnäs 211, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 23 dec. 2025
profilfoto på mäklare
ElinaBorgström

Älvsnäs 211

Villa
Östhammar, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

70+10 m²

3 rum

2 967 m²

Slutpris 1 745 228 kr-13 %
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Grisslevägen 23, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 22 dec. 2025
profilfoto på mäklare
TomasNyrén

Grisslevägen 23

Fritidshus
Östhammar, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

65 m²

3 rum

2 103 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 625 000 kr-10 %
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Norrby 133, Österbybruk, Östhammars kommun
  • Såld 21 dec. 2025
profilfoto på mäklare
SuneEriksson

Norrby 133

Gård/Skog
Österbybruk, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

190 m²

6 rum

18,3 ha

Slutpris 5 150 000 kr-10 %
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Långgatan 35, Gimo, Östhammars kommun
  • Såld 19 dec. 2025
profilfoto på mäklare
TomasNyrén

Långgatan 35

Villa
Gimo, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

102+14 m²

4 rum

1 049 m²

Slutpris 1 150 000 kr-11 %
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 dec. 2025

Skyndeln 145

Villa
Alunda, Östhammars kommun
Svenska Mäklarhuset Uppsala

153+36 m²

7 rum

2 066 m²

Slutpris 4 850 000 kr-3 %
Svenska Mäklarhuset Uppsala
Svenska Mäklarhuset Uppsala
Engelbrektsgatan 6B, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 12 dec. 2025
profilfoto på mäklare
KelaÅström

Engelbrektsgatan 6B

Lägenhet
Östhammar, Östhammars kommun
LF Fastighetsförmedling Östhammar

60,2 m²

2 rum

5 291 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 600 000 kr-14 %

9 967 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Östhammar
LF Fastighetsförmedling Östhammar
Söderboda 343, Gräsö, Östhammars kommun
  • Såld 12 dec. 2025
profilfoto på mäklare
ElinaBorgström

Söderboda 343

Villa
Gräsö, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

87+12 m²

5 rum

3 917 m²

Slutpris 970 000 kr-19 %
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 dec. 2025

Tallgatan 4

Villa
Gimo, Östhammars kommun
Notar Mäklare Uppsala

104 m²

4 rum

895 m²

Slutpris 1 000 000 kr-54 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Nypongatan 17, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 5 dec. 2025
profilfoto på mäklare
SuneEriksson

Nypongatan 17

Villa
Östhammar, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

103+103 m²

5 rum

733 m²

Slutpris 1 700 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Sturegatan 4, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 5 dec. 2025

Sturegatan 4

Villa
Östhammar, Östhammars kommun
Notar Mäklare Uppsala

104+60 m²

6 rum

835 m²

Slutpris 2 295 000 kr±0 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Källvägen 6, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 3 dec. 2025

Källvägen 6

Tomt
Östhammar, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

1 660 m²

Slutpris 1 000 000 kr-33 %
Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar

Sålt i november 2025

Centrumvägen 3C, Alunda, Östhammars kommun
  • Såld 28 nov. 2025

Centrumvägen 3C

Lägenhet
Alunda, Östhammars kommun
Notar Mäklare Uppsala

81 m²

3 rum

4 067 kr/mån

Slutpris 1 650 000 kr-6 %

20 370 kr/m²

Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Uckerö 28, Valö, Östhammars kommun
  • Såld 27 nov. 2025
profilfoto på mäklare
KelaÅström

Uckerö 28

Gård/Skog
Valö, Östhammars kommun
LF Fastighetsförmedling Östhammar

245+29 m²

8 rum

5 ha

Slutpris 2 600 000 kr-10 %
LF Fastighetsförmedling Östhammar
LF Fastighetsförmedling Östhammar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 nov. 2025

Högklyke 140

Gård/Skog
Gräsö, Östhammars kommun
Eklund Fastighetsmäkleri

190+60 m²

4 rum

29,6 ha

Slutpris 10 400 000 kr-13 %
Eklund Fastighetsmäkleri
Eklund Fastighetsmäkleri
Axgatan 10, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 25 nov. 2025
profilfoto på mäklare
ElinaBorgström

Axgatan 10

Villa
Östhammar, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

165+34 m²

6 rum

974 m²

Slutpris 3 200 000 kr-11 %
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Stationsgatan 3 A, Gimo, Östhammars kommun
  • Såld 23 nov. 2025

Stationsgatan 3 A

Lägenhet
Gimo, Östhammars kommun
Widerlöv Uppsala

88 m²

4 rum

5 766 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 175 000 kr±0 %

13 352 kr/m²

Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Stynsbo 16, Österbybruk, Östhammars kommun
  • Såld 21 nov. 2025
profilfoto på mäklare
JimLoginger

Stynsbo 16

Villa
Österbybruk, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

113+5 m²

3 rum

3 876 m²

Slutpris 1 600 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Morkullegatan 3, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 17 nov. 2025

Morkullegatan 3

Villa
Östhammar, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

121+38 m²

5 rum

1 486 m²

Slutpris 3 195 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar
Ringvägen 3D, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 12 nov. 2025
profilfoto på mäklare
ElinaBorgström

Ringvägen 3D

Lägenhet
Östhammar, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

55 m²

2 rum

3 532 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 050 000 kr±0 %

19 091 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Gammelhusgatan 1C, 0tr, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 11 nov. 2025

Gammelhusgatan 1C, 0tr

Lägenhet
Östhammar, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

98 m²

4 rum

6 464 kr/mån

Slutpris 1 500 000 kr-14 %

15 306 kr/m²

Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar
Engelbrektsgatan 6A, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 11 nov. 2025

Engelbrektsgatan 6A

Lägenhet
Östhammar, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

17,7 m²

1 rum

1 560 kr/mån

Slutpris 375 000 kr-4 %

21 186 kr/m²

Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar

Visar 51 - 100 av 2500

Artiklar från Hemnet