Växjö kommun

Växjö kommun; Lägenheter

Alla slutpriser för lägenheter - Växjö kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

5 015 sålda bostäder

Sålt i maj 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Västergatan 18D

Lägenhet
Centrum, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

79 m²

3 rum

5 513 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 750 000 kr-3 %

34 810 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Vårvägen 4B, Växjö Centrum, Växjö kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Vårvägen 4B

Lägenhet
Växjö Centrum, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

58 m²

2 rum

2 776 kr/mån

Slutpris 900 000 kr+1 %

15 517 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Smultronvägen 4, Hovshaga, Växjö kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Smultronvägen 4

Lägenhet
Hovshaga, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

112 m²

5 rum

5 454 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 675 000 kr-3 %

23 884 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Sunamans väg 14

Lägenhet
Växjö, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

93 m²

Slutpris 2 225 000 kr

23 925 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Stationsvägen 16, Gemla, Växjö kommun
  • Såld 5 maj. 2026

Stationsvägen 16

Lägenhet
Gemla, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

114 m²

4 rum

7 577 kr/mån

Slutpris 1 408 000 kr-3 %

12 351 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 maj. 2026

Isa Thornells gata lgh 207

Lägenhet
Telestadshöjden, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

88 m²

4 rum

4 949 kr/mån

Slutpris 1 798 000 kr±0 %

20 432 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö

Sålt i april 2026

Axel Ohlssons gata 1B, Vikaholm, Växjö kommun
  • Såld 30 apr. 2026

Axel Ohlssons gata 1B

Lägenhet
Vikaholm, Växjö kommun
Mäklare Bergstrand AB

72 m²

3 rum

5 287 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 200 000 kr-8 %

16 667 kr/m²

Mäklare Bergstrand AB
Mäklare Bergstrand AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026

Vikaholmsallén 11C

Lägenhet
Växjö, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

105 m²

5 rum

4 950 kr/mån

Slutpris 2 095 000 kr±0 %

19 952 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026

Kantorsvägen 26

Lägenhet
Växjö, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

95 m²

3 rum

4 379 kr/mån

Slutpris 1 775 000 kr-4 %

18 684 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 apr. 2026

Ekesåsvägen 83

Lägenhet
Långarör, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

108 m²

4 rum

6 089 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 250 000 kr-6 %

20 833 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 apr. 2026

Sjövallavägen 12

Lägenhet
Vallen, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

67 m²

2 rum

4 832 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 050 000 kr+3 %

30 597 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Anna Koskulls Gata 3F

Lägenhet
Trummens Strand, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

54 m²

3 rum

4 315 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 550 000 kr-6 %

28 704 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Söderleden 65, Biskopshagen, Växjö kommun
  • Såld 21 apr. 2026

Söderleden 65

Lägenhet
Biskopshagen, Växjö kommun
Mäklare Bergstrand AB

140 m²

5 rum

7 978 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 4 450 000 kr-3 %

31 786 kr/m²

Mäklare Bergstrand AB
Mäklare Bergstrand AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Linnea Andréns Väg 3

Lägenhet
Lilla Vallen, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

126 m²

5 rum

5 590 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 3 225 000 kr-4 %

25 595 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Anna Koskulls gata 3U, Trummens Strand, Växjö kommun
  • Såld 20 apr. 2026

Anna Koskulls gata 3U

Lägenhet
Trummens Strand, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

123 m²

4 rum

9 025 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 870 000 kr-3 %

23 333 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Rättarens väg 10

Lägenhet
Bredvik, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

108 m²

5 rum

6 712 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 675 000 kr±0 %

24 769 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Högövägen 40C, Bredvik, Växjö kommun
  • Såld 20 apr. 2026

Högövägen 40C

Lägenhet
Bredvik, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

105 m²

5 rum

5 867 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 250 000 kr-6 %

21 429 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Tegnérgatan 5B, Söder, Växjö kommun
  • Såld 18 apr. 2026

Tegnérgatan 5B

Lägenhet
Söder, Växjö kommun
Mäklare Bergstrand AB

49,4 m²

2 rum

3 856 kr/mån

Slutpris 1 450 000 kr-3 %

29 352 kr/m²

Mäklare Bergstrand AB
Mäklare Bergstrand AB
Skidsvängen 20A, Sandsbro, Växjö kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Skidsvängen 20A

Lägenhet
Sandsbro, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

105,7 m²

4 rum

8 508 kr/mån

Slutpris 2 095 000 kr±0 %

19 820 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Industrigatan 13B

Lägenhet
Växjö, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

86 m²

4 rum

Slutpris 2 200 000 kr

25 581 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Långa gatan 21, Söder/biskopshagen, Växjö kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Långa gatan 21

Lägenhet
Söder/biskopshagen, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

113 m²

4 rum

6 108 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 150 000 kr±0 %

27 876 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Örsledsvägen 26F, Räppe, Växjö kommun
  • Såld 16 apr. 2026

Örsledsvägen 26F

Lägenhet
Räppe, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

71,4 m²

3 rum

5 887 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 545 000 kr-18 %

21 639 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Thomas Johannisgatan 3C, Centrum, Växjö kommun
  • Såld 16 apr. 2026

Thomas Johannisgatan 3C

Lägenhet
Centrum, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

62 m²

2 rum

3 767 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 650 000 kr-4 %

26 613 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Sjövallavägen 14, Vallen, Växjö kommun
  • Såld 16 apr. 2026

Sjövallavägen 14

Lägenhet
Vallen, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

78 m²

3 rum

5 626 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 950 000 kr-11 %

25 000 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 apr. 2026

Storgatan 82D

Lägenhet
Väster, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

32 m²

1 rum

2 860 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 095 000 kr-19 %

34 219 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Skiftesvägen 95, Teleborg, Växjö kommun
  • Såld 13 apr. 2026

Skiftesvägen 95

Lägenhet
Teleborg, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

109 m²

4 rum

7 188 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 550 000 kr-9 %

14 220 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Anna Koskulls Gata 3n, Trummens Strand, Växjö kommun
  • Såld 13 apr. 2026

Anna Koskulls Gata 3n

Lägenhet
Trummens Strand, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

42 m²

2 rum

3 017 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 300 000 kr-13 %

30 952 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 apr. 2026

Norra esplanaden 26

Lägenhet
Centrum, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

59 m²

2 rum

4 996 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 325 000 kr-5 %

22 458 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Gustavsbergsvägen 4, Gamla Norr, Växjö kommun
  • Såld 10 apr. 2026

Gustavsbergsvägen 4

Lägenhet
Gamla Norr, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

74,5 m²

3 rum

3 878 kr/mån

Slutpris 1 975 000 kr-6 %

26 510 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Adelas väg 28F, Växjö Bredvik, Växjö kommun
  • Såld 10 apr. 2026

Adelas väg 28F

Lägenhet
Växjö Bredvik, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

54 m²

2 rum

2 759 kr/mån

Slutpris 1 450 000 kr-3 %

26 852 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Allmogevägen 114, Teleborg, Växjö kommun
  • Såld 9 apr. 2026

Allmogevägen 114

Lägenhet
Teleborg, Växjö kommun
Mäklare Bergstrand AB

75,5 m²

3 rum

4 866 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 350 000 kr-7 %

17 881 kr/m²

Mäklare Bergstrand AB
Mäklare Bergstrand AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 apr. 2026

Norregårdsvägen 13C

Lägenhet
Växjö, Växjö kommun
Croisette Fastighetsförmedling

80 m²

3 rum

5 261 kr/mån

Slutpris 750 000 kr-23 %

9 375 kr/m²

Croisette Fastighetsförmedling
Croisette Fastighetsförmedling
Fyllerydsvägen 46C, Sandsbro, Växjö kommun
  • Såld 8 apr. 2026

Fyllerydsvägen 46C

Lägenhet
Sandsbro, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

40,5 m²

1 rum

2 742 kr/mån

Slutpris 850 000 kr-3 %

20 988 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Anna Koskulls gata 6A, Välle Broar, Växjö kommun
  • Såld 8 apr. 2026

Anna Koskulls gata 6A

Lägenhet
Välle Broar, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

75,4 m²

3 rum

5 072 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 075 000 kr-3 %

27 520 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Sjöbågen 2A, Växjö, Växjö kommun
  • Såld 8 apr. 2026

Sjöbågen 2A

Lägenhet
Växjö, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

62 m²

2 rum

3 810 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 850 000 kr+6 %

29 839 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Smålandsgatan 1A, Söder, Växjö kommun
  • Såld 7 apr. 2026

Smålandsgatan 1A

Lägenhet
Söder, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

86 m²

4 rum

5 783 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 000 000 kr-9 %

23 256 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 apr. 2026

Östregårdsgatan 32F

Lägenhet
Öster, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

88 m²

4 rum

5 391 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 850 000 kr-5 %

21 023 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 apr. 2026

Sjövallavägen 6

Lägenhet
Växjö, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

79 m²

3 rum

Slutpris 2 500 000 kr

31 646 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 apr. 2026

Norrtullsgatan 12

Lägenhet
Centrum, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

61 m²

2 rum

4 436 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 575 000 kr-6 %

25 820 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 apr. 2026

Paradvägen 19

Lägenhet
Hovshaga, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

74,5 m²

3 rum

4 501 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 700 000 kr-5 %

22 819 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 apr. 2026

Sjöbågen 4B

Lägenhet
Växjö, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

82 m²

3 rum

Slutpris 2 780 000 kr

33 902 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

Sålt i mars 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 mar. 2026

Wieselgrensgatan 1A

Lägenhet
Växjö, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

113,5 m²

4 rum

8 082 kr/mån

Slutpris 3 510 000 kr+8 %

30 925 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 mar. 2026

Apotekare Reinholds väg 23

Lägenhet
Teleborg, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

108 m²

4 rum

5 398 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 210 000 kr-4 %

20 463 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 mar. 2026

Drottninggatan 4

Lägenhet
Söder, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

86,6 m²

3 rum

7 217 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 550 000 kr-5 %

29 446 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Södra Järnvägsgatan 4L, Söder, Växjö kommun
  • Såld 30 mar. 2026

Södra Järnvägsgatan 4L

Lägenhet
Söder, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

42,4 m²

1 rum

3 611 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 260 000 kr-2 %

29 717 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Gamla norrvägen 13B, Norr, Växjö kommun
  • Såld 30 mar. 2026

Gamla norrvägen 13B

Lägenhet
Norr, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

55,5 m²

2 rum

3 917 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 600 000 kr-6 %

28 829 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 mar. 2026

Södra Esplanaden 14

Lägenhet
Söder, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

80,9 m²

3 rum

5 974 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 575 000 kr-2 %

44 190 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Lancastervägen 9C, Sandsbro, Växjö kommun
  • Såld 27 mar. 2026

Lancastervägen 9C

Lägenhet
Sandsbro, Växjö kommun
Mäklare Bergstrand AB

57,5 m²

2 rum

5 502 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 040 000 kr-1 %

18 087 kr/m²

Mäklare Bergstrand AB
Mäklare Bergstrand AB
Hovsgatan 8B, Centrum, Växjö kommun
  • Såld 25 mar. 2026
profilfoto på mäklare
HannaJönsson

Hovsgatan 8B

Lägenhet
Centrum, Växjö kommun
Åkesson Mäklarbyrå

111 m²

4 rum

6 347 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 550 000 kr-1 %

31 982 kr/m²

Åkesson Mäklarbyrå
Åkesson Mäklarbyrå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 mar. 2026

Ellen Pohls väg 6C

Lägenhet
Vikaholm, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

105 m²

5 rum

5 800 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 100 000 kr-7 %

20 000 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö

Visar 1 - 50 av 2500

Artiklar från Hemnet