Hoppa till huvudinnehåll
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Leksand

Svensk Fastighetsförmedling Leksand

Till kontorets webbsida

Mäklare

Mäklarkontorets försäljningar
gård/skog på Alvik Alviksvägen 168 Alvik, Leksands kommun - bild 1
gård/skog på Alvik Alviksvägen 168 Alvik, Leksands kommun - bild 2
gård/skog på Alvik Alviksvägen 168 Alvik, Leksands kommun - bild 3
gård/skog på Alvik Alviksvägen 168 Alvik, Leksands kommun - bild 4
gård/skog på Alvik Alviksvägen 168 Alvik, Leksands kommun - bild 5
Lör 16 maj kl 11:30

Alvik Alviksvägen 168

Gård/Skog
Alvik, Leksands kommun
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
2 495 000 kr
5,5 ha tomt

Välkommen till Alviksvägen 168 i vackra Siljansnäs – en plats där lugnet råder, naturen omfamnar och livet får ta plats. Denna underbara gård med magiskt läge och vatten i blickfånget söker nu nya ägare som vill förverkliga sin dröm om livet på landet. På fastigheten finns två bostadshus – perfekt för generationsboende, uthyrning eller gäster. Det röda huset erbjuder ett rymligt vardagsrum,…

Premium
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
2 rum lägenhet på Gropgatan 6 Leksand, Leksands kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Gropgatan 6 Leksand, Leksands kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Gropgatan 6 Leksand, Leksands kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Gropgatan 6 Leksand, Leksands kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Gropgatan 6 Leksand, Leksands kommun - bild 5
Fre 15 maj kl 13:00

Gropgatan 6

Lägenhet
Leksand, Leksands kommun
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
1 695 000 kr
52,3 m²
2 rum
vån 1/2
5 769 kr/mån
32 409 kr/m²

Välkommen till ett hem som kombinerar det bästa av två världar – ett centralt läge i lugna och skyddade omgivningar, med natur och vatten bara ett stenkast bort. Bostaden präglas av ljus, modern design och genomgående hög standard. Den öppna planlösningen mellan kök och vardagsrum skapar en social och inbjudande atmosfär – perfekt för både vardagsliv och trevliga middagar med vänner. Det…

Premium
Hiss
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Tällberg, Leksands kommun
Mån 25 maj kl 16:30

Kullsbjörken Hästsvedsgattu 4

Villa
Tällberg, Leksands kommun
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
1 595 000 kr
92 m²
3 rum
1,1 ha tomt
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Leksand, Leksands kommun
Lör 30 maj kl 14:30

Dalsberget Dalsbergsvägen 51

Fritidshus
Leksand, Leksands kommun
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
1 880 000 kr
44 m²
2 rum
6 200 m² tomt
Balkong
Uteplats
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
4 rum villa på Berg Nussåkersvägen 4 Berg, Leksands kommun - bild 1
4 rum villa på Berg Nussåkersvägen 4 Berg, Leksands kommun - bild 2
4 rum villa på Berg Nussåkersvägen 4 Berg, Leksands kommun - bild 3
4 rum villa på Berg Nussåkersvägen 4 Berg, Leksands kommun - bild 4
4 rum villa på Berg Nussåkersvägen 4 Berg, Leksands kommun - bild 5
Idag kl 16:30

Berg Nussåkersvägen 4

Villa
Berg, Leksands kommun
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
5 995 000 kr
170 m²
4 rum
4 499 m² tomt

Magiskt läge vid älven – strandliv och livskvalitet i Berg I idylliska Berg, en av de charmiga byarna strax utanför Leksand, väntar nu en fastighet utöver det vanliga på sin nya ägare. Här bor du med älven som närmsta granne – med sandstrand, servitut på båthus och ett svårslaget, soligt läge som måste upplevas på plats. Detta är ett hem för dig som söker livskvalitet. Morgondopp från den egna…

Premium
Uteplats
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
3 rum fritidshus på Risås 141 Rättvik, Leksands kommun - bild 1
3 rum fritidshus på Risås 141 Rättvik, Leksands kommun - bild 2
3 rum fritidshus på Risås 141 Rättvik, Leksands kommun - bild 3
3 rum fritidshus på Risås 141 Rättvik, Leksands kommun - bild 4
3 rum fritidshus på Risås 141 Rättvik, Leksands kommun - bild 5
Lör 16 maj kl 13:00

Risås 141

Fritidshus
Rättvik, Leksands kommun
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
2 195 000 kr
59 m²
3 rum
1 740 m² tomt

Välkommen till ett väl omhändertaget och trivsamt boende som varsamt renoverats och utvecklats genom åren. Här har nuvarande ägare lagt stor omsorg vid både hus och tomt, med fokus på funktion, kvalitet och en harmonisk helhet. Resultatet är ett hem där det bara är att flytta in och börja trivas! Invändigt möts du av ljusa och tilltalande ytskikt, en genomtänkt planlösning och en inbjudande…

Premium
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
5 rum villa på Yttermo Häradsvägen 146 Leksand, Leksands kommun - bild 1
5 rum villa på Yttermo Häradsvägen 146 Leksand, Leksands kommun - bild 2
5 rum villa på Yttermo Häradsvägen 146 Leksand, Leksands kommun - bild 3
Lör 23 maj kl 11:00

Yttermo Häradsvägen 146

Villa
Leksand, Leksands kommun
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
5 595 000 kr
178 + 49 m²
5 rum
2 575 m² tomt
Plus
Uteplats
Energieffektiv
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
3 rum villa på Mårsåkersvägen 29 Lerdal, Rättviks kommun - bild 1
3 rum villa på Mårsåkersvägen 29 Lerdal, Rättviks kommun - bild 2
3 rum villa på Mårsåkersvägen 29 Lerdal, Rättviks kommun - bild 3
3 rum villa på Mårsåkersvägen 29 Lerdal, Rättviks kommun - bild 4
3 rum villa på Mårsåkersvägen 29 Lerdal, Rättviks kommun - bild 5
Mäklare
Kontakta mig vid intresse!

Adam Thunell

Svensk Fastighetsförmedling Leksand

Objektsbild
Lör 16 maj kl 15:00

Mårsåkersvägen 29

Villa
Lerdal, Rättviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
3 350 000 kr
88 m²
3 rum
1 596 m² tomt

Välkommen till Mårsåkersvägen 29 i Rättvik – en plats där naturen och utsikten verkligen står i centrum. Här erbjuds en charmig fastighet med ett högt och fritt läge som bjuder på en hänförande vy över Siljan, något som måste upplevas på plats. Huvudbyggnaden, uppförd 1986, omfattar totalt 88 kvm fördelat på två plan samt tillhörande gästhus på 40kvm. I huvudbyggnaden på entréplanet möts du av…

Max
Balkong
Uteplats
Adam Thunell
Adam ThunellSvensk Fastighetsförmedling Leksand
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
6 rum villa på Styrsjöbo Kattåkersvägen 34 Leksand, Leksands kommun - bild 1
6 rum villa på Styrsjöbo Kattåkersvägen 34 Leksand, Leksands kommun - bild 2
6 rum villa på Styrsjöbo Kattåkersvägen 34 Leksand, Leksands kommun - bild 3
6 rum villa på Styrsjöbo Kattåkersvägen 34 Leksand, Leksands kommun - bild 4
6 rum villa på Styrsjöbo Kattåkersvägen 34 Leksand, Leksands kommun - bild 5
Tor 28 maj kl 16:30

Styrsjöbo Kattåkersvägen 34

Villa
Leksand, Leksands kommun
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
4 900 000 kr
210 + 155 m²
6 rum
6 453 m² tomt

Välkommen till en genuin dalagård med anor från 1800-talet! Här bor du i en varsamt bevarad gård med klassiskt, tidstypiskt yttre och ett fullt moderniserat och smakfullt inrett hem på insidan. Invändigt möts du av underbara sociala ytor där köket utgör husets självklara hjärta och blir en naturlig samlingsplats för både vardag och fest. Flera allrum skapar flexibilitet för både umgänge och…

Premium
Uteplats
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
2 rum fritidshus på Östra Rönnäs Rönnäsvägen 228 Leksand, Leksands kommun - bild 1
2 rum fritidshus på Östra Rönnäs Rönnäsvägen 228 Leksand, Leksands kommun - bild 2
2 rum fritidshus på Östra Rönnäs Rönnäsvägen 228 Leksand, Leksands kommun - bild 3
2 rum fritidshus på Östra Rönnäs Rönnäsvägen 228 Leksand, Leksands kommun - bild 4
2 rum fritidshus på Östra Rönnäs Rönnäsvägen 228 Leksand, Leksands kommun - bild 5
Mäklare
Kontakta mig vid intresse!

Åsa Danielsson

Svensk Fastighetsförmedling Leksand

Objektsbild
Lör 16 maj kl 10:00

Östra Rönnäs Rönnäsvägen 228

Fritidshus
Leksand, Leksands kommun
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
750 000 kr
41 m²
2 rum
2 746 m² tomt

Välkommen till denna underbara plats i charmiga byn Rönnäs. Här har du chansen att skapa ditt eget framtida smultronställe med lugnt läge och närhet till sjön Insjön Rönnäs är en aktiv och välkomnande by med härlig gemenskap och många aktiviteter. Här anordnas allt från det självklara midsommarfirandet till sill- och julfester, tipspromenader, kyrkbåtsrodd och gemensamma hundpromenader. På…

Max
Åsa Danielsson
Åsa DanielssonSvensk Fastighetsförmedling Leksand
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
5 rum villa på Lycka Lyckavägen 44 Leksand, Leksands kommun - bild 1
5 rum villa på Lycka Lyckavägen 44 Leksand, Leksands kommun - bild 2
5 rum villa på Lycka Lyckavägen 44 Leksand, Leksands kommun - bild 3
5 rum villa på Lycka Lyckavägen 44 Leksand, Leksands kommun - bild 4
5 rum villa på Lycka Lyckavägen 44 Leksand, Leksands kommun - bild 5
Lör 16 maj kl 13:00

Lycka Lyckavägen 44

Villa
Leksand, Leksands kommun
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
4 900 000 kr
143 + 32 m²
5 rum
1 760 m² tomt

Välkommen till en modern och trivsam villa som erbjuder det mesta av de bekvämligheter som behövs för att hela familjen ska trivas. Här möts du av en öppen och social planlösning mellan kök, matplats och vardagsrum som med sina stora fönsterpartier och direkt utgång till trädgård och generösa uteplatser ger en härlig känsla mellan ute och inne. Ljuset flödar in och skapar en inbjudande atmosfär…

Premium
Uteplats
Energieffektiv
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
gård/skog på Enåbadsvägen 1 Rättvik, Rättviks kommun - bild 1
gård/skog på Enåbadsvägen 1 Rättvik, Rättviks kommun - bild 2
gård/skog på Enåbadsvägen 1 Rättvik, Rättviks kommun - bild 3

Enåbadsvägen 1

Gård/Skog
Rättvik, Rättviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Pris på förfrågan
6 276 m² tomt
Plus
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
övrig på Hotellvägen 14 Insjön, Leksands kommun - bild 1
övrig på Hotellvägen 14 Insjön, Leksands kommun - bild 2
övrig på Hotellvägen 14 Insjön, Leksands kommun - bild 3
övrig på Hotellvägen 14 Insjön, Leksands kommun - bild 4
övrig på Hotellvägen 14 Insjön, Leksands kommun - bild 5
Lör 16 maj

Hotellvägen 14

Övrigt
Insjön, Leksands kommun
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
4 500 000 kr
7 219 m² tomt

Nu finns chansen att förvärva ett genuint och välrenommerat hotell i hjärtat av Siljansbygden – Insjöns Hotell. Med ett naturskönt läge på Vattbergets sluttning och anor från 1920-talet är detta en fastighet som kombinerar historisk charm med modern funktionalitet och stor affärspotential. Hotellet är beläget mitt i Insjön, endast 300 meter från tågstationen och 600 meter från Hjultorgets…

Premium
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
2 rum villa på Yxbodarna 2 Leksand, Leksands kommun - bild 1
2 rum villa på Yxbodarna 2 Leksand, Leksands kommun - bild 2
2 rum villa på Yxbodarna 2 Leksand, Leksands kommun - bild 3
Idag kl 16:30

Yxbodarna 2

Villa
Leksand, Leksands kommun
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
795 000 kr
50 m²
2 rum
1 139 m² tomt
Plus
Uteplats
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Siljansnäs, Leksands kommun
Idag kl 18:00

Almo Backgattu 2

Villa
Siljansnäs, Leksands kommun
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
1 775 000 kr
85 m²
2 rum
710 m² tomt
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
4 rum villa på Mjälgen Mjälgenvägen 7 Leksand, Leksands kommun - bild 1
4 rum villa på Mjälgen Mjälgenvägen 7 Leksand, Leksands kommun - bild 2
4 rum villa på Mjälgen Mjälgenvägen 7 Leksand, Leksands kommun - bild 3
4 rum villa på Mjälgen Mjälgenvägen 7 Leksand, Leksands kommun - bild 4
4 rum villa på Mjälgen Mjälgenvägen 7 Leksand, Leksands kommun - bild 5
Fre 15 maj kl 11:00

Mjälgen Mjälgenvägen 7

Villa
Leksand, Leksands kommun
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
5 095 000 kr
120 + 18 m²
4 rum
1 800 m² tomt

Välkommen till Mjälgen Mjälgenvägen 7! En charmig kringbyggd gård som skapar en skyddad och trivsam miljö med härlig gårdskänsla. Här bor du i en lugn by med närhet till det mesta. För barnfamiljen finns skola och förskola i närområdet, liksom Leksandsbröds butik där du kan handla basvaror som mjölk och njuta av en härlig sommarfika. Här bor du dessutom med gångavstånd till badplatsen vid…

Premium
Uteplats
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
3 rum villa på Styrsjöbo Styrsjöbovägen 50 Leksand, Leksands kommun - bild 1
3 rum villa på Styrsjöbo Styrsjöbovägen 50 Leksand, Leksands kommun - bild 2
3 rum villa på Styrsjöbo Styrsjöbovägen 50 Leksand, Leksands kommun - bild 3
Imorgon kl 16:30

Styrsjöbo Styrsjöbovägen 50

Villa
Leksand, Leksands kommun
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
2 700 000 kr
99 + 90 m²
3 rum
3 701 m² tomt
Plus
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
tomt på Prel. Sommargåsvägen/Sturbåtsvägen Leksand, Leksands kommun - bild 1
tomt på Prel. Sommargåsvägen/Sturbåtsvägen Leksand, Leksands kommun - bild 2
tomt på Prel. Sommargåsvägen/Sturbåtsvägen Leksand, Leksands kommun - bild 3
tomt på Prel. Sommargåsvägen/Sturbåtsvägen Leksand, Leksands kommun - bild 4
tomt på Prel. Sommargåsvägen/Sturbåtsvägen Leksand, Leksands kommun - bild 5
Tor 14 maj kl 11:00

Prel. Sommargåsvägen/Sturbåtsvägen

Tomt
Leksand, Leksands kommun
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
3 800 000 kr
340 m²

Välkommen till en unik möjlighet att förvärva nyproducerade parhus med ett fantastiskt läge på Myran i populära Käringberget, Leksand! Här uppförs två smakfulla och moderna parhus i ett plan, två 3:or och två 4:or, med genomgående hög standard och en välplanerad, öppen planlösning som skapar ljusa och trivsamma ytor för hela familjen. ETAPP 1 som planeras att byggas först avser det högra…

Premium
Nyproduktion
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
4 rum villa på Plintsberg Plintsbergsvägen 49 Tällberg, Leksands kommun - bild 1
4 rum villa på Plintsberg Plintsbergsvägen 49 Tällberg, Leksands kommun - bild 2
4 rum villa på Plintsberg Plintsbergsvägen 49 Tällberg, Leksands kommun - bild 3
4 rum villa på Plintsberg Plintsbergsvägen 49 Tällberg, Leksands kommun - bild 4
4 rum villa på Plintsberg Plintsbergsvägen 49 Tällberg, Leksands kommun - bild 5
Budgivning pågår

Plintsberg Plintsbergsvägen 49

Villa
Tällberg, Leksands kommun
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
3 925 000 kr
96 + 3 m²
4 rum
9 184 m² tomt

Välkommen till en vackert kringbyggd gård med ett underbart läge i hjärtat av Plintsberg. Här möts du av en fastighet med anor från sent 1800 tal och en genuin dalakaraktär som genomsyrar hela miljön. Gården ramas in av det vackra timmerhuset, den gamla ladan och stallet samt en fantastisk uppvuxen trädgård som skapar en rofylld och inbjudande innergård. Morgonkaffet i solen, stilla kvällar i…

Premium
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
2 rum lägenhet på Hjortnäsvägen 21A Leksand, Leksands kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Hjortnäsvägen 21A Leksand, Leksands kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Hjortnäsvägen 21A Leksand, Leksands kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Hjortnäsvägen 21A Leksand, Leksands kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Hjortnäsvägen 21A Leksand, Leksands kommun - bild 5
Budgivning pågår

Hjortnäsvägen 21A

Lägenhet
Leksand, Leksands kommun
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
1 595 000 kr
50 m²
2 rum
vån 3/3
3 596 kr/mån
31 900 kr/m²

Välkommen till en stilren och välplanerad lägenhet med hög standard, belägen i hjärtat av Leksand. Här bor du nära både centrum, sjön Siljan och naturen, med enkel tillgång till aktiviteter, evenemang och allt som området har att erbjuda. Denna fastighet har en unik historia och erbjuder ett oslagbart läge. Lägenheten kombinerar en modern, öppen planlösning med materialval och inredning som…

Premium
Hiss
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
5 rum villa på Styrsjöbo Hjeltgattu 10 Leksand, Leksands kommun - bild 1
5 rum villa på Styrsjöbo Hjeltgattu 10 Leksand, Leksands kommun - bild 2
5 rum villa på Styrsjöbo Hjeltgattu 10 Leksand, Leksands kommun - bild 3
5 rum villa på Styrsjöbo Hjeltgattu 10 Leksand, Leksands kommun - bild 4
5 rum villa på Styrsjöbo Hjeltgattu 10 Leksand, Leksands kommun - bild 5
Sön 17 maj

Styrsjöbo Hjeltgattu 10

Villa
Leksand, Leksands kommun
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
3 495 000 kr
116 + 20 m²
5 rum
2 663 m² tomt

Hjeltgattu 10 i Styrsjöbo! I detta charmiga enplanshus med vacker vy mot vattnet får hela familjen gott om plats. Bostaden erbjuder 3 sovrum samt ett genomgångsrum med tarrsäng, perfekt för extra övernattande gäster. Huset har fått flera viktiga uppdateringar såsom nytt tak, ny WC/dusch, ytterligare ny WC och ny varmvattenberedare. På baksidan finns gott om förråd, och på tomten väntar även en…

Premium
Uteplats
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
4 rum lägenhet på Sluttningsvägen 1B Rättvik, Rättviks kommun - bild 1
4 rum lägenhet på Sluttningsvägen 1B Rättvik, Rättviks kommun - bild 2
4 rum lägenhet på Sluttningsvägen 1B Rättvik, Rättviks kommun - bild 3
4 rum lägenhet på Sluttningsvägen 1B Rättvik, Rättviks kommun - bild 4
4 rum lägenhet på Sluttningsvägen 1B Rättvik, Rättviks kommun - bild 5

Sluttningsvägen 1B

Lägenhet
Rättvik, Rättviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
1 995 000 kr
119 m²
4 rum
7 072 kr/mån
16 765 kr/m²

Välkommen till denna trivsamma och välplanerade fyrarummare på Sluttningsvägen 1B i hjärtat av Rättvik. Här erbjuds ett boende med fantastisk utsikt över Siljan, generösa utrymmen och smart planlösning – perfekt för dig som söker både komfort och ett naturnära läge. Bostadsrätten har två separata ingångar, en via framsidan och en via källarplanet, vilket ger både flexibilitet och praktiska…

Premium
Balkong
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Leksand, Leksands kommun
Budgivning pågår

Övermo Bondvägen 4

Övrigt
Leksand, Leksands kommun
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
795 000 kr
2 976 m² tomt
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
fritidshus på Golfbyn - Leksands Golfklubb Leksand, Leksands kommun - bild 1
fritidshus på Golfbyn - Leksands Golfklubb Leksand, Leksands kommun - bild 2
fritidshus på Golfbyn - Leksands Golfklubb Leksand, Leksands kommun - bild 3
fritidshus på Golfbyn - Leksands Golfklubb Leksand, Leksands kommun - bild 4
fritidshus på Golfbyn - Leksands Golfklubb Leksand, Leksands kommun - bild 5

Golfbyn - Leksands Golfklubb

Fritidshus
Leksand, Leksands kommun
Svensk Fastighetsförmedling Leksand
2 700 000 kr

Boende vid Leksands Golfbana - Ett visningshus finns redan på plats, boka gärna visning för att upplev känslan live! Nybyggda hus – färdigställs under säsongen 2026! Möblerat och färdiginrett för maximal trivsel och smart funktion, perfekt för eget bruk eller som lönsam privat/företagsuthyrning. Köparen ska ingå entreprenadavtal med entreprenör (MG-link). Svensk fastighetsförmedling Leksand…