Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Simrishamn
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Simrishamn

Malmövägen 88 / Malmövägen 90

Gärsnäs, Simrishamns kommun

Visa på karta

8 250 000 kr

8 995 000 kr-8 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Gård utan jordbruk
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Tomtarea
    2,5 ha
    Driftkostnad
    165 000 kr/år
På eftertraktade Österlen erbjuds nu en unik möjlighet att förvärva ett komplett boende- och verksamhetskoncept. Fastigheten rymmer tre fullt utrustade bostäder samt verksamhetsdel och genererar redan idag intäkter – med tydlig potential att utvecklas vidare för den som vill kombinera livsstil och affär. • Tre separata bostäder om ca 95 kvm, 72 kvm och 45 kvm (säljarens egen uppgift) • Samtliga topprenoverade med hög standard • Verksamhetsdel (butik/galleri/kiosk) med flexibilitet • Generös tomt om ca 2,5 ha • Flera möjliga användningsområden: privat, uthyrning eller verksamhet • Intäkter ca 300 000 kr/år (2024) • Bedömd potential: 500 000 kr/år+ vid optimerad uthyrning Fastigheten erbjuder därmed en attraktiv kombination av boende och kassaflöde, med möjlighet att successivt öka avkastningen genom högre beläggning, prissättning och paketering. Fastigheten lämpar sig väl för flera olika upplägg: • Bo i en bostad och hyr ut övriga • Driva boutiqueuthyrning / Airbnb-verksamhet • Starta retreat, kursverksamhet eller kreativa workshops • Kombinera boende med galleri, butik eller studio • Perfekt för generationsboende eller två familjer Här bor och verkar du i en av Sveriges mest eftertraktade regioner, med närhet till hav, natur, kultur och ett levande lokalt näringsliv. Fastigheten erbjuder en ovanlig möjlighet att skapa ett liv där arbete och vardag smälter samman i en inspirerande miljö. • Färdig struktur – redo att tas över direkt • Intäkter redan på plats • Flexibel användning (privat + kommersiell) • Tre separata enheter minskar risk och ökar möjligheter • Stark efterfrågan på korttidsboende i området Fastigheten säljs som helhet. Befintlig uthyrning och struktur kan övertas av köpare efter överenskommelse.