Logotyp av Mäklarna Ekström
Logotyp av Mäklarna Ekström

Rosencrantzgatan 32

Tomelilla, Tomelilla kommun

Visa på karta

6 500 000 kr

7 550 000 kr-14 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    9 rum
    Boarea
    435 m²
    Tomtarea
    4 784 m²
    Energiklass
    D
    Driftkostnad
    73 300 kr/år

Biarea
43 m²
Byggår
1920
Premium
Ståtlig disponentvilla i två plan med hel källare belägen vid Tomelilla Stadspark med en parkliknande trädgårdstomt om 4 784 m², totalt insynsskyddad och många uteplatser. Många genuina detaljer, bl.a. två vackra kakelugnar, två öppna spisar, vackra parkettgolv, fönster med delvis handblåsta glas och med marmor i fönsterkarmar. "AB Jästfabriken Activs disponentbostad byggdes ett stycke söder om tätorten efter ritningar av arkitekt Karl Eriksson i Ystad 1920. Den gedigna ca 400 kvadratmeter stora tvåvåningsbyggnaden uppfördes med svensk barockarkitektur som förebild. Den höga stensockeln bär en slammad och vitkalkad fasad med sparsam dekorativ utsmyckning. Det välvda entrépartiet har gedigna fyllningsdörrar. Huset är täckt med valmat och kraftigt uppskalkat enkupigt rött tegeltak. Byggnaden har nyligen genomgått en upprustning." - Detta var texten som fanns tillsammans med ursprungsritningarna när huset byggdes 1920.
Läs mer hos mäklaren
Logotyp av Mäklarna Ekström

Räkna på ditt nya boende

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling