Logotyp av Fastighetsbyrån Landskrona
Logotyp av Fastighetsbyrån Landskrona

Söndagsgatan 5

Svaneholm, Landskrona kommun

Visa på karta

6 495 000 kr

6 995 000 kr-7 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    9 rum
    Boarea
    226 m²
    Tomtarea
    445 m²
    Driftkostnad
    40 326 kr/år

Biarea
40 m²
Byggår
1977
Premium
Nu finns möjlighet att förvärva en av de attraktiva villorna på Svaneholm, Borstahusen, med direkt närhet till strandlinjen längs Öresund och naturreservatet Exercisfältet. Huset på Söndagsgatan 5 är byggt 1977 och ritat av den erkände Landskronaarkitekten Ulf Roos, som vunnit många utmärkelser. Han har ritat in ovala kupor och ett stort burspråk för maximalt ljusinsläpp. Fin planlösning med härliga ytor och många möjligheter! Bottenvåningen innehåller entré med garderob för plats för ytterkläder, ett par trappsteg upp finns hall och sällskapsrum med fönster åt entrésidan, stort härligt kök med inredning i ek med gott om förvaring, bänkytor, och bardel med plats för barstolar, härifrån utgång till uteplats och trädgård. Vägg i vägg ligger vardagsrum och matrum, i anslutning till rummen ett trappsteg ner, finns det läckra sällskapsrummet med teglad vägg med öppen spis och stort skjutparti ut mot uteplats och trädgård. Intill köket finns tvättstuga/groventré med gott om förvaring och bänkyta, utgång till uteplats och trädgård. Via den gedigna trappan, placerad i burspråket, kommer man upp till ovanvåningen. Här finns hall och allrum, snyggt helkaklat badrum med dusch och bastu renoverat 2011, stort sovrum på ena gaveln med ingång till klädkammare, ett mindre rum och på andra gaveln finns två sovrum i bra storlek. Sammanbyggt med huset finns garage med bra takhöjd, uteplats under tak och isolerat förråd. Insynsskyddad lättskött trädgård som inbjuder till både lek och odling, här finns ett vackert Magnoliaträd. Perfekt beläget med gång- och cykelavstånd till havet, badstränder, hamnar, golfbana, kommunikationer (buss i närheten till både centrum och tågstationen) och skolor/förskolor. Bra pendlingsavstånd till alla större städer i Öresundsregionen inklusive Köpenhamn. Hjärtligt välkomna på visning till detta härliga hus!