Logotyp av BRICKHUB göteborg
Logotyp av BRICKHUB göteborg

Prospect hillgatan 8

Prospect Hill, Göteborgs kommun

Visa på karta

24 000 000 kr

26 000 000 kr-8 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    9 rum
    Boarea
    349 m²
    Tomtarea
    1 464 m²
    Driftkostnad
    50 292 kr/år

Biarea
106 m²
Byggår
1956
Premium
Välkommen till en av Göteborgs mest exceptionella villor, en arkitektonisk pärla där lyx, avskildhet och elegans möts i perfekt harmoni. Denna unika fastighet erbjuder en hisnande panoramavy över stad och natur, ett insynsskyddat läge samt möjlighet att skapa ytterligare boyta genom en tillbyggd våning. Här är det endast fantasin som sätter gränser. Fastigheten omges av en storslagen, smakfullt anlagd trädgård med flera uteplatser, ett charmigt gästhus, infinitypool och bastu. Allt är designat för att erbjuda ultimat avkoppling och livskvalitet. Ett privat garage med direktaccess till huset samt en separat ingång till den angränsande parken förstärker känslan av exklusivitet och integritet. Interiört präglas bostaden av tidlös elegans och omsorgsfulla materialval. Här finns generösa sällskapsytor, flera rymliga sovrum, en vinkällare för avsmakning samt ett säkerhetsklassat kassavalv. Varje detalj är noggrant genomtänkt med fokus på komfort, estetik och funktion. Läget är svårslaget. På endast några minuter når du stadens främsta restauranger, butiker och nöjesutbud, oavsett om du promenerar, kör bil eller tar spårvagnen. För barnfamiljen finns även skolor och grönområden inom bekvämt gångavstånd genom parken. Kontakta ansvarig mäklare för en privat visning av Prospect Hillgatan 8.