1/33

8 300 000 kr
8 900 000 kr-7 %
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
7 rum
Boarea
140 m²
Tomtarea
1 150 m²
Energiklass
G
Driftkostnad
48 076 kr/år
Biarea
176 m²
Byggår
1938
Välkommen till Tårepilsvägen 9, ett charmigt tegelhus från 1930-talet med rik historia och stora utvecklingsmöjligheter. Här väntar en generös tomt om ca 1 150 kvm där solen följer med från morgon till kväll.
Fastigheten är i behov av renovering och uppdatering, vilket ger den nya ägaren möjlighet att höja standarden och skapa ett hem helt efter egna önskemål.
När du kliver in möts du av en rymlig hall som leder vidare till både kök, vardagsrum, två sovrum, badrum samt trappan som tar dig upp till ovanvåningen eller ner i källaren. Hall och vardagsrum samspelar i en öppen och luftig planlösning, med stora fönster i västerläge som bjuder in trädgårdens grönska. Här finns också en öppen spis som skapar en härlig atmosfär.
Bottenvåningen erbjuder två sovrum och två badrum, varav ett helkaklat och renoverat 2018. Ovanvåningen rymmer ytterligare två sovrum på varsin gavel, med ett luftigt utrymme mellan sig. Ljuset flödar generöst från kuporna i öst och väst och skapar en härlig känsla under både morgon och kvällssol.
Huset vilar på en källare som sträcker sig under hela byggnaden. Här erbjuds gott om utrymme för den som vill utveckla en extra våning för familjen, eller skapa rum för träning, hobby eller förvaring.
På tomten finns två garage och en rymlig uppfart med plats för flera bilar, perfekt för både familj och gäster. Här hittar du även en ovanmarkspool samt gott om yta för den som vill anlägga en egen trädgårdsdröm.