Logotyp av SkandiaMäklarna Mjölby
Logotyp av SkandiaMäklarna Mjölby

Floragatan 21

Östra, Mjölby kommun

Visa på karta

2 995 000 kr

3 200 000 kr-6 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    7 rum
    Boarea
    180 m²
    Tomtarea
    863 m²
    Energiklass
    C
    Driftkostnad
    66 127 kr/år

Biarea
10 m²
Byggår
1909
Premium
Uteplats
Välkommen till Floragatan 21 - en karaktärsfull villa från 1909 med generösa ytor och en trivsam planlösning för den stora familjen. Med sina ca 180 kvm fördelat på sju rum och kök erbjuder detta hem både charm, funktion och ett oslagbart läge nära skolor, förskolor, mataffär och resecentrum. Här bor ni i ett lugnt och omtyckt villaområde, med gångavstånd till det mesta. Perfekt för er som vill kombinera småstadens trygghet med närhet till kommunikationer och service. Planlösning passar utmärkt för den stora familjen Redan i entrén möts ni av en välkomnande och rymlig hall med goda avhängningsmöjligheter. På detta plan finns även en gästtoalett samt ett ljust och luftigt vardagsrum med braskamin, perfekt för mysiga kvällar. Det rymliga köket erbjuder gott om arbetsytor och förvaring samt plats för matbord. I direkt anslutning ligger den praktiska tvättstugan. Entréplanet rymmer dessutom två sovrum, vilket ger stor flexibilitet för barnrum, gästrum eller hemmakontor. På övre plan finns ytterligare fyra sovrum, ett rymligt badrum med både badkar och dusch, samt två klädkammare med gott om förvaring. Trädgården bjuder in till lek, odling eller avkoppling. Här finns en altan med anslutande inglasat uterum, som ger möjlighet att njuta av utemiljön större delen av året. Till huset hör ett fristående garage med förrådsdel och vedbod, som ger både praktiska lösningar och extra utrymme. Välkommen med din intresseanmälan!