Logotyp av LF Fastighetsförmedling Tierp
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Tierp

Kärven 223

Lövstabruk, Tierps kommun

Visa på karta

2 395 000 kr

2 995 000 kr-20 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    7 rum
    Boarea
    201 m²
    Tomtarea
    3 300 m²
    Energiklass
    F
    Driftkostnad
    29 435 kr/år

Byggår
1909
Söker ni stort garage med billyft, stor villa som rymmer hela familjen eller ett hus med lägenhet till någon självständig familjemedlem? Denna fastighet erbjuder allt detta och mycket mer, läs vidare och kika in bilderna! Välkommen till Kärven 223, en gård om 3 300 kvm tomt, stort bostadshus över 200 kvm och en fantastisk lada som renoverats om byggts om. Ladan i gott skick har inretts och renoverats med lägenhet i två plan, stort dubbelgarage med billyft, tvättstuga, verkstad, höskulle, förråd, välvd matkällare och sist men inte minst, festlokal! Lokalen har flera användningsområden och nuvarande ägare har haft pubkvällar, mötessamlingar och kalas i den. Stor trädgårdstomt runt bostadshuset på 3 300 kvm. Bostadshuset disponerar 201 kvm på två våningsplan. Entréplanet ger er stor hall med förråd, kök med stor matplats, vardagsrum med sovrum innanför, sovrum och WC. Övervåningen erbjuder 4 stora sovrum, ett helkaklat badrum och klädkammare/garderober. Vid entrén till huset har ni ett rymligt inglasat uterum som förlänger utomhusperioden då ni kan nyttja uterummet på våren och hösten. Ni har även stort soldäck runt hela huset. Ladan har en inredd lägenhet om ca 80 kvm över två våningsplan. Lägenheten byggdes i ladans ena ände 2021 med kök, helkaklat badrum, vardagsrum och stort sovrum på övervåningen. Huset har vattenburen värme i den gamla byggnaden via kombipanna (ved/olja/el) och elradiatorer i de utbyggda delarna av huset samt två stycken luft/luftvärmepumpar. Lägenheten har egen varmvattenberedare och värms upp via luft/luftvärmepump. Till lägenheten finns ett eget avlopp, sluten tank. Välkommen på visning, välkommen hem!