Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Gislaved
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Gislaved

Henja by 20

Gislaved, Gislaveds kommun

Visa på karta

1 950 000 kr

2 100 000 kr-7 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    7 rum
    Boarea
    180 m²
    Tomtarea
    1 124 m²
    Driftkostnad
    65 000 kr/år

Biarea
33 m²
Byggår
1988
Välkommen till denna rymliga och trivsamma villa belägen i natursköna Henja By, strax utanför Gislaved. Här bor du med det bästa av två världar med en rofylld lantlig känsla samtidigt som du har bekvämt avstånd till centrum, service, skolor och kommunikationer. Huset, uppfört 1988, erbjuder generösa ytor för hela familjen med en genomtänkt planlösning och gott om sociala utrymmen. Redan vid entrén möts du av en välkomnande hall som leder vidare in i bostadens hjärta. Det stora vardagsrummet bjuder på härliga sällskapsytor med vacker eldstad och stora fönsterpartier som släpper in rikligt med ljus och skapar en fin kontakt med den öppna omgivningen. Härifrån når du även det tillbyggda allrummet som ger extra plats för umgänge, hobby eller varför inte ett perfekt tv rum. Köket är rymligt och funktionellt med bra arbetsytor och plats för matbord. I anslutning finns även praktisk tvättstuga och groventré som förenklar vardagen. Bostaden erbjuder flera sovrum fördelade på två plan vilket gör huset perfekt för den större familjen eller för dig som önskar hemmakontor. På entréplan finns två sovrum samt ett stort badrum. Övre plan rymmer ytterligare sovrum, allrum och balkong med fin utsikt över omgivningarna. Här finns även gott om förvaringsmöjligheter med förråd och flera garderober. Fastigheten är utrustad med 3 glas fönster och vattenburet värmesystem vilket ger god komfort och energieffektiv uppvärmning. På tomten finns carport samt gott om plats för parkering och utevistelse. Detta är ett perfekt boende för dig som söker lugnet på landet utan att ge avkall på närhet till stadens bekvämligheter. Varmt välkommen att boka visning! Daniel Djerv 0730267650 [email protected]