Logotyp av LF Fastighetsförmedling Vimmerby
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Vimmerby

Solnebo 107

Vimmerby kommun

Visa på karta

975 000 kr

1 200 000 kr-19 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    6 rum
    Boarea
    198 m²
    Tomtarea
    1 463 m²
    Energiklass
    E
    Driftkostnad
    33 138 kr/år

Byggår
1923
Välkommen till Solnebo 107 – ett charmigt hus med lantligt läge, ca 9 km från centrala Vimmerby. Huset ligger intill Barmshults gamla skola och har i forna tider använts som lärarbostad. Bottenplanet renoverades 1999 och erbjuder en trivsam grund att bygga vidare på, övre plan har inte bebotts förutom ett gästrum som är renoverat. Här har du möjlighet att skapa ett personligt och drömlikt boende efter egna önskemål. Här kan du njuta av ett lantligt liv men ändå ta dig snabbt in till Vimmerbys serviceutbud. För den badsugne finns fina badmöjligheter i Solnen tillräckligt nära för att vara cykelavstånd – perfekt för en tur med handduken i cykelkorgen en varm sommardag. Huset värms upp via kökspanna med elpatron. På bottenplanet finns dessutom en vacker kakelugn som bidrar med både värme och atmosfär, och på övre plan är ett rum utrustat med kamin. Här finns en fastighet med själ och stora möjligheter – ett hem att förädla och trivas i under många år framöver.
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling