Logotyp av Fastighetsbyrån Säffle
Logotyp av Fastighetsbyrån Säffle

Hyttegatan 61

Säffle kommun

Visa på karta

2 895 000 kr

3 075 000 kr-6 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    6 rum
    Boarea
    155 m²
    Tomtarea
    1 018 m²
    Energiklass
    B
    Driftkostnad
    49 217 kr/år

Biarea
175 m²
Byggår
1966
Uteplats
Välkommen till Hyttegatan 61 – en villa som förenar det bästa av två världar: ett stilrent hem i ett lugnt villaområde och samtidigt gott om plats för både vardag och fest. Här möts klassiska material, moderna lösningar och en planlösning som gör att hela familjen får plats att leva och trivas. Huset har varit i samma familjs ägo i över 25 år, och det märks att varje del använts och uppskattats. I vardagsrummet strömmar ljuset in genom de stora fönsterpartierna och braskaminen sprider värme och stämning. Här har långbord dukats upp för födelsedagar, julfiranden och kalas – och alltid med plats för många. Köket, som byggts om med granitbänkskivor och köksö, ger gott om utrymme för både matlagning och samvaro. Sovrummen är flera och flexibla, och på entréplanet finns också ett badrum och gäst-wc. Men det är i källarplanet som huset visar sin fulla potential: rymlig och fin gillestuga, hobbyytor för projekt, samt en relaxavdelning med bastu. Tvättstugan är fräsch och funktionell, och här finns även förråd och matkällare. Utomhus väntar både ett inglasat uterum som förlänger sommarsäsongen från tidig mars till långt in på hösten, och ett stort trädäck i två nivåer med bästa söderläge – perfekt för grillkvällar och gemenskap. Trädgården bjuder på fruktträd, bärbuskar och perenner, och skapar en grön och ombonad känsla året runt. En stor bonus är garaget, som inte bara ger plats för bilen utan även redskap och annan förvaring samt ett extra rum med egen wc på övervåningen – perfekt som gästrum, tonårslya eller kanske hemmakontor med separat ingång. Huset är väl underhållet med omfattande renoveringar genom åren: bergvärme (2021), nya 3-glasfönster (2021), dränering med isodrän (2016), tak med betongpannor (2012) och fiber indraget med trådat nätverkssystem Här bor du i ett av Säffles populära villaområden – lugnt och familjevänligt, med älven, skogen och centrum på bekvämt avstånd. En bostad som ger dig gott om plats att leva, umgås och skapa egna minnen.