Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

Söderby 224

Österbybruk, Östhammars kommun

Visa på karta

4 495 000 kr

4 995 000 kr-10 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    6 rum
    Boarea
    154,8 m²
    Tomtarea
    4 594 m²
    Energiklass
    C

Byggår
2025
Uteplats
Nybyggt 2025, Myresjöhus med modellnamn "Rimfrost". Nyproducerade hus är befriad 15 år från fastighetsavgiften (som högst 10 074kr/år, 2025) efter byggåret. En-planshus i vinkel med mycket trevlig interiör och exteriör i en lantlig idyll med uppvuxna fruktträd, bärbuskar och blomster som rododendron, syrén och rosor m.m. Huset har ett trevliga ljusa ytskikt och inrymmer 6 rum och kök varav fyra sovrum, klädkammare och garderober, allrum med utgång, två helkaklade ljust inredda badrum med dusch, handfat med kommod, spegel och wc, tvättstuga/groventré med tvättmaskin, torktumlare, Nibe värmesystem, Upnor inomhusklimatsystem, vattenanläggning, el-central, media-central, du väljer själv vart du vill ha tv, telefoni och internetuppkoppling. och groventré. HTH-kök som har en centralt placerad köksö med, köket är utrustat med vitvaror från Siemens. Köksön har integrerad diskmaskin, hällspis med inbyggd spisfläkt, disko och förvaringsutrymme och plats för barstolar. Ugnspelare med ugn och mikro, integrerad kyl, frys och en generös skåpinredning. Köket blir en naturlig social plats att umgås i med familj och vänner och har öppen planlösning mot vardagsrum och matplats med en centralt placerad braskamin, rummet har en härlig rymd och glaspartier för maximalt ljusinsläpp och med utgång på fram och baksidan. Delvis isolerad uthuslänga att bruka som förråd/hund/hönsgård finns på tomtens baksida. "Bad i sjön Hammardammen eller badhuset i Österbybruk." "Häststig för ridning" "Aktiviteter som finns bland annat i Österbybruk är innebandy, fotboll, sportfiske, kanotuthyrning vid campingen, badplats, skridskoåkning på vintern på plogade insjöbanor. Evenemang som eldfesten, teaterföreställningar som Järnets fångar som ges på Österbybruks Herrgård. Skola årskurs ett-nio, förskola, dagis och dagmamma. Gymnasium finns i Gimo och Tierp. Tandläkare och vårdcentral samt butiker i Österbybruk centrum." "Fina bär och svampskogar" "Skolbusshållplats utanför tomtgräns." Centralt läge i Östhammars Kommun med ca 9km till Österbybruk, ca 14km till Alunda, ca 12km till Gimo, ca 31km till Östhammar, ca 47km till Uppsala, ca 83km till Gävle. Välkommen!