Logotyp av Jonas Nilsson Fastighetsförmedling AB
Logotyp av Jonas Nilsson Fastighetsförmedling AB

Krookskavägen 13

Krookskavägen, Övertorneå kommun

Visa på karta

795 000 kr

875 000 kr-9 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    6 rum
    Boarea
    180 m²
    Tomtarea
    995 m²
    Energiklass
    B
    Driftkostnad
    58 565 kr/år

Biarea
108 m²
Byggår
1963
KOMMANDE FÖRSÄLJNING, KONTAKTA MÄKLAREN FÖR MER INFORMATION. Välkommen till denna rymliga familjevilla om 180 kvm + källare på populära Krookskavägen! Här finns plats för hela stora familjen, villan erbjuder inte mindre än 5 möjliga sovrum, 1 vardagsrum samt ett öppet lite äldre kök. På nedre plan finns kök och vardagsrum i anslutning till varandra samt 3 sovrum och helkaklat badrum med golvvärme samt gästtoalett. På övre plan finns ytterligare 2 sovrum samt flera klädkammare och wc. Samtliga rum på nedre plan och övervåning har parkettgolv. På nedre plan är fönstren utbytta mot 3-glasfönster. I källarplanet finns en mysig gillestuga med öppen spis, mycket praktiskt hobbyrum, stor tvättstuga, vedeldad bastu och matkällare samt flera förråd och pannrum. På tomten finns uppväxt trädgård med bärbuskar och fruktträd, ett växthus samt garage, stor altan i söderläge och en friggebod. Utöver detta finns det även plats för lek. Fastigheten ligger strategiskt bra gränsande mot allmänning. I omedelbar närhet finns dagis, skola, mataffär, idrottshall, ishall, fotbollsplan och skidspår. Huset säljs förhandsbesiktigat och försäkrat mot dolda fel. Varmt välkommen på visning!
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling