1/51

1 700 000 kr
1 800 000 kr-6 %
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
6 rum
Boarea
160 m²
Tomtarea
3 985 m²
Energiklass
C
Driftkostnad
52 199 kr/år
Biarea
40 m²
Byggår
1929
Söker du en stor villa för hela familjen, eller ett fritidsboende med endast 45 min till Kläppens skidbackar och närhet till både Sälens och Idres fjällvärld, så har du hittat rätt. Varmt välkomna till Rämmavägen 12 och denna mysiga tvåvånings villa med stor tomt och milsvid utsikt. Här bor du i lantliga miljöer, med utsikt mot bergen och byn, med naturen inpå knuten men ändå med ett kort avstånd in till Älvdalens centrum. Huset disponeras på två våningar varav entréplan med stort lantligt kök med köksö ,vedspis, goda förvaringsmöjligheter samt en mysig matplats. Nyrenoverat stort badrum med både dusch och badkar samt intilliggande tvättstuga. På detta plan hittar du också två bra sovrum varav det ena med milsvid utsikt ner mot byn. En trappa upp finns det hemtrevliga vardagsrummet med öppenspis, ytterligare två sovrum, samt inredningsbar hall med liten wc. Dyra renoveringar såsom tak och badrum gjorda.
Stor tomt om hela 3 985 kvm med ängsmark, trädgårdtomt samt garage, vedbod och gammalt fint härbre.
Här bor du i naturskön miljö med närhet till fjällvärlden då du på endast ca 45 minuter tar dig till Kläppens skidanläggning och även närhet till Gopshus, Gesunda, Grönklitt och resten av Sälenfjällen med unika möjligheter för skidåkning. I området finns fina grusvägar, leder och stigar för cykling, löpning, och vandring.