1/46

2 220 000 kr
2 450 000 kr-9 %
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
6 rum
Boarea
112 m²
Tomtarea
972 m²
Energiklass
C
Driftkostnad
36 453 kr/år
Biarea
110 m²
Byggår
1979
Premium
Välkommen till Oxelbärsvägen 6, en charmig och flexibel villa i trivsamma Bottnaryd som bjuder på både utrymme, bekvämlighet och stora möjligheter. Här bor du på en lugn och välskött gata där omgivningen präglas av grönska och en rofylld atmosfär.
Mycket i huset är redan iordningställt och renoverat, men det finns fortfarande chans att sätta din egen prägel. Huset rymmer hela 112 + 110 kvadratmeter och bjuder på en smart planlösning med flera sovrum, rymliga sällskapsytor och en källarvåning som verkligen öppnar för flexibilitet. Den nedre våningen har dessutom ett eget kök, vilket ger utmärkta möjligheter att hyra ut en del av huset. Perfekt för dig som vill dryga ut kassan och låta hyresintäkterna stå för en stor del av boendekostnaden.
Köket på entréplan är både funktionellt och inbjudande, med moderna lösningar, gott om förvaring och en trivsam atmosfär där matlagning och umgänge går hand i hand. Huset känns ljust och välkomnande, och tack vare sina generösa ytor finns gott om plats för både familjeliv, hobbyverksamhet och gäster. Det som kanske ser ut som ett mindre hus från utsidan visar sig snabbt vara ett riktigt rymligt hem när man kliver innanför dörren.
Utomhus väntar en solig och lättskött tomt med gott om plats för både lek och avkoppling. Den inglasade uteplatsen blir snabbt en favoritplats för långa sommarkvällar, och tomten erbjuder dessutom flera parkeringsplatser samt ett garage i anslutning till huset, vilket gör vardagen både enkel och bekväm.