Logotyp av Bjurfors Uppsala
Logotyp av Bjurfors Uppsala

Danmarks-Söderby 168

Danmark, Uppsala kommun

Visa på karta

7 990 000 kr

8 795 000 kr-9 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    6 rum
    Boarea
    265 m²
    Tomtarea
    1 374 m²
    Energiklass
    B
    Driftkostnad
    31 150 kr/år

Biarea
30 m²
Byggår
2017
Välkommen till Danmarks Söderby 168, en representativ villa med generösa ytor, hållbara lösningar och ett lantligt läge nära stan. Denna moderna tvåplansvilla om hela 265 kvm erbjuder allt för den som söker både komfort och praktiska lösningar. Här bor du i ett hem med bergvärme, elbilsladdning för två bilar och påkostade materialval, en bostad framtidssäkrad för både livskvalitet och ekonomi. Entréplanet präglas av ett härligt ljusflöde tack vare stora fönsterpartier och en öppen planlösning med kök i dubbel takhöjd. Här finns gott om utrymme för sociala sammanhang med ett stort vardagsrum i direkt anslutning till två generösa altaner som sträcker sig längs husets långsida, perfekt för sommarens middagar och avkoppling. På entréplan finns dessutom ett rymligt sovrum och praktisk access till ett varmgarage. Övre plan erbjuder ett luftigt allrum, ett master bedroom med eget badrum och bastu samt ytterligare tre sovrum. Här finns också tre balkonger i olika väderstreck som fångar solens alla timmar. Tomten om 1 374 kvm är lättskött och inbjudande med både garage och carport. Här finns plats för flera bilar och smidig vardag för familjen. Läget är oslagbart. Du bor lantligt men ändå nära stan med skolor, service och fritidsaktiviteter runt hörnet. Området präglas av en aktiv gemenskap och fina naturområden för löpning, cykel eller svampplockning. För pendlare finns närhet till E4, bra bussförbindelser och cykelvägar in mot city. Inom några år blir vardagen ännu enklare när Bergsbrunna tågstation står klar med snabba förbindelser både till Uppsala och Stockholm. Ett unikt tillfälle att förvärva en villa som kombinerar rymliga ytor, smarta energilösningar och hög livskvalitet i en trivsam miljö. Välkommen hem!