Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Nipvägen 24

Bispgården, Ragunda kommun

Visa på karta

395 000 kr

425 000 kr-7 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    6 rum
    Boarea
    113 m²
    Tomtarea
    805 m²
    Driftkostnad
    52 090 kr/år

Biarea
93 m²
Byggår
1966
Premium
På lugna och omtyckta Nipvägen i Bispgården finner du denna inbjudande enplansvilla med källare och garage, perfekt för barnfamiljen eller dig som önskar generösa ytor både inne och ute. Entréplanet erbjuder en rymlig och genomgående hall som välkomnar dig in i bostaden. Här finns ett stort vardagsrum med plats för både soffgrupp och matgrupp. Det rymliga köket i U-form har gott om arbetsytor och förvaring, målade luckor, stort fristående kyl/frys samt en generös matplats. Ny köksfläkt installerades 2026. Huset rymmer tre sovrum på entréplan. Det större sovrummet har plats för dubbelsäng och ytterligare möblemang, medan de två andra sovrummen passar utmärkt som barnrum, gästrum eller hemmakontor. Samtliga rum har fräscha ytskikt. Badrummet är fräscht och utfört med våtrumsmatta och tapet. Här finns gott om utrymme för dusch, handfat och WC. En trappa ner nås den fräscha källaren som erbjuder extra utrymme. Gillestuga eller extra sovrum, goda förrådsmöjligheter samt tvättstuga med torkrum, praktiskt och funktionellt för vardagen. Tomten är väl tilltagen och barnvänlig, med en rymlig baksida som bjuder in till lek, umgänge och avkoppling. Husets strategiska placering på tomten skapar fina möjligheter för både stora och små. En välplanerad villa med goda ytor! Varmt välkommen till Nipvägen 24!