Logotyp av LF Fastighetsförmedling Sundsvall
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Sundsvall

Västra Radiogatan 7

Skönsmon, Sundsvalls kommun

Visa på karta

3 100 000 kr

3 350 000 kr-7 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    102 m²
    Tomtarea
    1 015 m²
    Energiklass
    C
    Driftkostnad
    51 600 kr/år

Biarea
48 m²
Byggår
1944
Premium
Mycket charmigt och välskött hus med fint solläge precis på gränsen mellan Östermalm och Skönsmon. Mycket skön känsla i huset som är byggt på 40-talet samtidigt som stora renoveringar genomförts senaste åren, t.ex. takbyte, dränering, inglasat uterum, m.m. Delvis ombyggt 2008 till nuvarande planlösning där man har tre sovrum på övre plan. Komplettering av solcellsanläggningen gjordes 2021, något som håller nere driftskostnaderna. Huset värms upp med lättskött och ekonomisk fjärrvärme och har en underhållsfri fasad av aluminiumplåt. I och med att man inte behöver lägga tid på utvändigt underhåll kan man istället njuta av spabadet på tomten eller en mysig brasa inomhus. Skyddad och uppvuxen trädgård med sol hela dagen. Här kan barnen gå från egna tomten till skolgården utan att korsa några vägar. Carport med elbilsladdare samt varmgarage. Fiber finns förstås indraget. På promenadavstånd finns både förskola, F-6 skola, restaurang, bageri, livsmedelsbutik, m.m. Täta bussförbindelser till centrala Sundsvall dit man också kan ta en promenad eller cykla!
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling