Logotyp av Mäklarhuset Härnösand
Logotyp av Mäklarhuset Härnösand

Lungön 345

Lungön, Härnösands kommun

Visa på karta

2 500 000 kr

3 150 000 kr-21 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Vinterbonat fritidshus
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    130 m²
    Tomtarea
    1,6 ha
    Driftkostnad
    10 996 kr/år
Varmt välkommen till ett unikt skärgårdsboende på natursköna Lungön, en pärla i Höga Kusten-skärgården! Här erbjuds en 200 meter med egen havstomt, strand och brygga i soligt läge. Man får ett välskött sommarparadis med året-runt-standard där havet alltid är närvarande. Fastigheten rymmer en charmig huvudbyggnad som varsamt renoverats med ny fasad, altan och inglasad veranda. Den generösa altanen om ca 40 kvm bjuder på vidsträckt utsikt över hav och äng, medan flera eldstäder skapar både värme och trivsel under årets kallare dagar. Den inglasade verandan ger ett extra rum att njuta av oavsett säsong. Invändigt möts du av ett hemtrevligt kök med god förvaring och en matsal med utsikt mot vattnet. På övre plan finns tre sovrum samt ett praktiskt hygienutrymme. Tomten är stor och lummig med blomstrande växtlighet, bärbuskar och gott om utrymme för både lek och avkoppling. Den långgrunda stranden och egna bryggan skapar perfekta förutsättningar för bad, båtliv och sommarens alla stunder vid vattnet. Ett sällsynt tillfälle att förvärva ett komplett skärgårdsboende med avskilt läge och närhet till fastlandet. Varmt välkommen att anmäla ditt intresse!
Läs mer hos mäklaren
Guldhemmets logotyp

Vinnare - Årets Mäklarkontor

Guldhemmet 2021

Räkna på ditt nya boende

Karta & restider

Säljkollen