Logotyp av Mäklarhuset Nybro
Logotyp av Mäklarhuset Nybro

Kolbodagatan 47

Kalmar kommun

Visa på karta

2 245 000 kr

2 495 000 kr-10 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    140 m²
    Tomtarea
    1,6 ha
    Driftkostnad
    60 000 kr/år

Byggår
2004
Här är en unik fastighet med stor potential och som du kan utveckla lite hur du vill beroende på vilka önskemål du har. Belägen 22 km söder om Kalmar. Här finns all önskvärd service. Nära till bad. Arealen 15 793 kvm. För dig som är fastighetsutvecklare bör det här gå att stycka av 8 tomter samtidigt som man behåller befintlig byggnad. Detta ger 9 säljbara enheter. En mindre avstyckning om 1863 kvm är genomförd. Holms Kvarn 4:16 och ligger då mellan stora huset och Kolbodagatan. Arealen på stamfastigheten blir då 13 930 kvm. Den avstyckade tomten ingår i affären och kan säljas av direkt av en eventuell köpare. På den avstyckade tomten får man uppföra ett hus om 135 -160 kvm i ett eller två plan. Det finns ett förhandsbesked om detta. En försäljning av den avstyckade tomten kan alltså delvis finansiera köpet av stamfastigheten Holms Kvarn 4:3. Ett annat alternativ kan vara att bo i huset, hyra ut ovanvåningen eller en del av den, hyra ut de sju stugorna i anslutning till dammen samt att eventuellt göra en ställplats för husbilar. Alternativen är flera och fantasin sätter gränserna. Befintlig damm som i dag har växtätande fiskar kan med fördel även rymma en kräftodling. Hela stället går att göra om till Vandrarhem. Fastigheten som är i eftersatt skick säljs som den står samt med friskrivningsklausul.