Logotyp av HusmanHagberg Hagfors
Logotyp av HusmanHagberg Hagfors

Sommarvägen 6

Kallkälldalen, Hagfors kommun

Visa på karta

1 160 000 kr

1 360 000 kr-15 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    153 m²
    Tomtarea
    981 m²
    Energiklass
    B
    Driftkostnad
    39 077 kr/år

Biarea
15 m²
Byggår
1964
I populära Kallkälldalen finns nu möjlighet att förvärva denna 1 ½-plansvilla som konverterats till ett energisnålt lågtemperatursystem via bergvärme med bibehållen full boendekomfort i alla utrymmen året runt utan behov av ytterligare investeringar. Ett boende med låg driftkostnad och hög livskvalitet. Huset har 5 rum, varav 2–4 sovrum, stort kök, två badrum och generösa sociala ytor. Dessutom finns en fristående gäststuga ("Blå Huset") om 36 m², fullt utrustad för uthyrning, tonårsboende eller eget företagande. Mellan 2017 och 2025 har huset genomgått omfattande renoveringar med fokus på komfort, funktion och energieffektivitet. Bergvärme, nya treglasfönster och förbättrad isolering gör det redan rustat för framtidens energikrav – utan stora investeringar. På entréplanet finns kök, vardagsrum med vedkamin, 1–2 sovrum, stort badrum och tvättstuga. En trappa upp finns ytterligare 2 sovrum, badrum och gott om förvaring. Från vardagsrummet når du en solig veranda med tralldäck – perfekt för sommarens måltider. Tomten på 981 m² rymmer fruktträd, björkar och ett stort garage med 3-fasuttag för el- och hybridbil. Du bor i ett lugnt, barnvänligt område nära förskola, skola, natur och badplats – ett hem att trivas i genom livets alla skeden. Kontakta oss för visning och mer information – missa inte chansen till detta välrenoverade hem!