Logotyp av Mäklarhuset Norrköping
Logotyp av Mäklarhuset Norrköping

Sotaregatan 12

Hageby, Norrköpings kommun

Visa på karta

3 195 000 kr

3 795 000 kr-16 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Tomträtt
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    101 m²
    Tomtarea
    538 m²
    Energiklass
    E
    Driftkostnad
    47 400 kr/år

Biarea
71 m²
Byggår
1964
Nu ges möjligheten att förvärva en villa med källare och garage längst in på lugn återvändsgata! Huset upplåtes med tomträtt och är byggt 1964. Här finner ni ett hus som erbjuder en totalyta om 101 +71 kvadratmeter som genom åren genomgått löpande renoveringar och förbättringar. Boendet karaktäriseras av ljusa ytskikt, parkettgolv, ett fräscht modernt kök och gott om förvaringsmöjligheter. Invändigt finns 3 sovrum, kök, gillestuga, hobbyrum och ett inbjudande vardagsrum med plats för både matbord och soffmöbler. På övre plan finns ett väldisponerat master bedroom med plats för dubbelsäng och förvaring genom skjutdörrsgarderob. Trädgården rymmer barnens spring och lek samt flera möjligheter för den trädgårdsintresserade när det gäller odlingsmöjligheter, att plantera blommor, buskar, träd eller vad som passar er bäst. Utanför dörren har ni närhet till förskola, skolor, bussar och spårvagn men även allt som Mirum galleria har att erbjuda i form av restauranger, shopping och all tänkbar service. På ett behagligt gångavstånd har ni även Vrinneviskogen med dess motionsspår, hinderbana, utegym, kottebana och bangolf. Här kan man ta en lugn kvällspromenad och känna in lugnet som skogen ger, för den hurtige finns det fina löparspår. Visas efter överenskommelse. Varmt välkommen med din intresseanmälan!