Logotyp av SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne
Logotyp av SkandiaMäklarna Nordvästra Skåne

Östergatan 122

Centrum/Öster, Landskrona kommun

Visa på karta

3 495 000 kr

3 795 000 kr-8 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    144 m²
    Tomtarea
    388 m²
    Energiklass
    F
    Driftkostnad
    34 418 kr/år

Biarea
24 m²
Byggår
1909
Uteplats
Detta charmiga gårdshus från 1909, med anor från 1800-talet, kombinerar tidlös karaktär med en modern och hög standard. Planlösningen är öppen och social, vilket gör bostaden väl anpassad för både familjeliv och umgänge. Med 1,5 plan och fyra sovrum finns gott om utrymme, och flexibiliteten att anpassa planlösningen ger möjlighet att skapa ett hem efter egna behov. Tomten erbjuder en avskild och grönskande miljö mitt i stan. Det stora trädäcket blir en naturlig samlingsplats där poolen står i centrum. Här finns utrymme för både lugna dagar och sociala tillställningar. Pergolan med vindruvor bidrar till en privat och inramad känsla som gör utemiljön till en tydlig förlängning av bostaden. Det inglasade uterummet om cirka 30kvm förlänger utesäsongen och blir en härlig plats för umgänge under hela sommarhalvåret. Det isolerade biutrymmet ger extra flexibilitet och kan användas som hemmakontor, sovrum, gästrum eller hobbyutrymme. Invändigt präglas hemmet av ett fint ljusinsläpp och generösa ytor som skapar en luftig och välkomnande känsla. Planlösningen är genomtänkt och de bevarade detaljerna samspelar med moderna materialval. Helkaklade badrum med golvvärme och parkettgolv i stora delar av bostaden bidrar till ett enhetligt och kvalitativt intryck. Läget är centralt med närhet till Landskronas utbud av restauranger, caféer, butiker och service. Strand, gym och goda kommunikationer finns inom bekvämt avstånd, och med smidig anslutning till E6:an är det enkelt att ta sig vidare. Fyra egna parkeringsplatser är en stor fördel i detta centrala läge och kan även ge en möjlig extra intäkt. Landskrona är en stad i utveckling med satsningar på stadskärnan, förbättrad service och ett mer levande centrum. Nya bostäder och ökade arbetsmöjligheter bidrar till en positiv utveckling och en stark framtidstro. Detta är en bostad som bör upplevas på plats.