Logotyp av Mäklarna Dalarna Bergslagen
Logotyp av Mäklarna Dalarna Bergslagen

Snickerivägen 4

Brovallen, Avesta kommun

Visa på karta

2 150 000 kr

2 395 000 kr-10 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    5 rum
    Boarea
    102 m²
    Tomtarea
    2 367 m²
    Driftkostnad
    31 192 kr/år

Biarea
24 m²
Byggår
1962
I lugna, trevliga Brovallen, endast 10 minuters bilresa från centrum ligger denna fastighet med tillhörande skogstomt. Väl underhållen villa om 5 väldisponerade rum och kök samt stor, inglasad altan med eftermiddags-/kvällssol. Entréplan erbjuder två sovrum, stort sällskapsrum, kök med matplats samt badrum och tvätt-avdelning. På övre plan nås två rymliga sovrum. Stora renoveringar har utförts de senaste åren med bland annat takbyte, nytt kök, nytt värmesystem, fönsterbyte m.m. Låg energiförbrukning! Trevlig, lättskött tomt med gott om plats för lek och odlingar. Här finns även en altan med spa-bad och solläge. Två garage med nya portar. Besiktning utförd. Lugnt, barnvänligt område med närhet till fina promenadstråk, badmöjlighet, samt bär- och svampskog. Ca 1.8 km till Erik-Larsgården med café och butik intill Kärrsjön. Drygt 8 km till Dalahästens expanderande handelsområde där finns även golfbana samt skidåkning på längd och utför. I Avesta centrum finns allt man kan behöva, såsom affärer, restauranger, apotek, Metropoolen m.m. I kommunen finns även sevärdheter och upplevelser som turridning med Islandshästar i Ingevallsbo, Visentparken, Avesta art, m.m. Ca 1 h till Romme Alpin. Ca 2 h till Stockholm med bil. Välkommen med er anmälan till visningen!
Läs mer hos mäklaren