Logotyp av SkandiaMäklarna Nyköping/Oxelösund
Logotyp av SkandiaMäklarna Nyköping/Oxelösund

Spantvägen 15

Nyköpings kommun

Visa på karta

2 650 000 kr

2 950 000 kr-10 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Vinterbonat fritidshus
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    95 m²
    Tomtarea
    1 502 m²
    Driftkostnad
    45 034 kr/år

Biarea
36 m²
Byggår
1988
Premium
Nu har du chansen att förvärva en välskött och hemtrevlig bostad med Bråvikens glittrande vatten och storslagen natur bara en kort bit bort. Huset om cirka 90 kvadratmeter erbjuder en trivsam planlösning med rymligt kök, 2-3 sovrum samt ett mysigt sovloft. Det tredje rummet passar perfekt som hemmakontor eller gästrum. Vardagsrummet är ljust och luftigt. Badrummet är väl tilltaget och kompletteras med praktisk gästtoalett. Från övre plan når du en insynsskyddad uteplats som leder ut till en lättskött trädgårdstomt med fruktträd , odlingsmöjligheter och gott om plats för både lek och avkoppling. En trappa ner finner du en trevlig gillestuga/extrarum med braskamin. Från detta rum har du även en egen in/ utgång. En extra bonus är den vedeldade bastun, en gäststuga samt extra förråd. Här bor du i en härlig miljö med gångavstånd till badplatser, fiskevatten och vandringsleder. I Nävekvarn hittar du förskola, skola, livsmedelsbutik med post, systembolagservice- och apoteksservice, bensinstation samt ett restaurang som är öppet under sommarsäsongen. I hamnen finns även food truck, glasskiosk och en hantverksbutik. Om du önskar hyra båtplats så är det lätt att få tillgång till detta. Välkommen hem!
Läs mer hos mäklaren

Visningstider

Räkna på ditt nya boende