Logotyp av Fastighetsbyrån Nynäshamn
Logotyp av Fastighetsbyrån Nynäshamn

Landängsvägen 12

Muskö, Haninge kommun

Visa på karta

2 250 000 kr

2 500 000 kr-10 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    73 m²
    Tomtarea
    3 947 m²
    Energiklass
    E
    Driftkostnad
    54 400 kr/år

Biarea
73 m²
Byggår
1975
Premium
Balkong
Uteplats
Accepterat pris!! Välkommen till Landängsvägen 12, en oas inbäddad i skog och natur, med närhet till glittrande hav, båtbryggor och badplatser. Här finner ni ett charmigt hus på en berg- och naturtomt, som är perfekt för året runt-boende – en plats att njuta av såväl sommar som vinter! Omgivningarna är lika vackra oavsett årstid. Huset ligger på en höjd med ett lugnt och fridfullt läge, en perfekt plats att koppla av på och skapa härliga minnen med familj och vänner. Huset bjuder på en öppen och social planlösning mellan kök, matplats och vardagsrum, samt tre rymliga sovrum. Här finns också ett helkaklat badrum, ett stort allrum som kan möbleras efter egna önskemål och tre eldstäder. På baksidans altan kan ni koppla av och njuta av naturens stillhet i eftermiddagssolen. Framför huset finns en uppfart med gott om parkeringsmöjligheter för flera bilar. Sandells Livs, där ni kan handla dagligvaror, ligger bara en kort promenad bort. Butiken är även ombud för både Systembolaget och apoteket. Vid Mickrums brygga ligger Muskö Sjökrog, som erbjuder restaurang, sjömack, kiosk och glassbar. Buss 849, som finns på gångavstånd, trafikerar mellan Muskö och Ösmo, där ni har tillgång till pendeltåg. Muskö erbjuder natursköna områden och möjligheter till friluftsliv. Här finns vandringsleder, badplatser och utmärkta möjligheter till båtliv. Det finns även flera gårdsbutiker, Arbottna herrgård och Grytholmens friluftsmuseum. Varje år, under en helg, arrangeras Musködagarna där lokala företagare öppnar upp sina butiker, restauranger och fik lite extra för att ge er chansen att upptäcka allt som denna skärgårdsö har att erbjuda. En perfekt plats för er som söker lugn och ro, men ändå vill ha närhet till stan! Kortfakta: - Till fastigheten ingår en båtplats. Separat avgift förekommer - Flexibelt tillträde - Enskilt vatten och avlopp - Fiber finns - Kamin mot trapplopp nyttjas ej - Golvbrunn saknas i pannrummet - Varmvattenberedare från byggnadsåret Nuvarande ägares renoveringar: Dusch/wc har renoverats i egen regi 2005 Byggt om köket och bytt alla vitvaror 2006 Renoverat badrummet 2006 Bytt infiltration 2017 Installation av fiber 2019 Installation av luftvärmepump 2020