Logotyp av Bjurfors Västerås
Logotyp av Bjurfors Västerås

Rönnvägen 9

Köpings kommun

Visa på karta

1 795 000 kr

2 195 000 kr-18 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    70 m²
    Tomtarea
    594 m²
    Energiklass
    E
    Driftkostnad
    33 000 kr/år

Biarea
70 m²
Byggår
1947
Välkommen till Rönnvägen 9 – ett välskött och trivsamt boende i lugnt villaområde med närhet till skolor, service och smidiga kommunikationer. Här erbjuds ett charmigt hus i klassisk 40-talsstil med 70 m² boarea och ytterligare 70 m² funktionell biyta i källarplan, där mycket är smakfullt renoverat under 2023–2024. På entréplanet möts du av en ljus hall med plats för avhängning och direkt tillgång till en nyrenoverat badrum. Här finns två sovrum, ett något större och ett mindre. Köket är praktiskt och renoverat med modern känsla, god förvaring och arbetsytor, samt utrymme för ett mindre matbord vid fönstret. Vardagsrummet är inbjudande och erbjuder plats för både soffgrupp och middagsbord – perfekt för umgänge och avkoppling. Här finns äveen en öppen spis samt utgång till trädäckad altan. I det inredda källarplanet finns ett tredje sovrum. Här är finns även en gillestuga, som kan fungera som allrum, hemmakontor eller hobbyrum. Det nyrenoverade badrummet är utrustat med dusch, badkar och WC. Praktisk tvättstuga med tvättmaskin och torktumlare, samt en separat klädkammare/förråd som ger gott om förvaringsutrymme. Uppvärmningen sker via bekväm fjärrvärme, vilket ger både driftsäkerhet och låg underhållsnivå. Tomten om 594 m² är plan och lättskött, med plats för både lek, plantering och uteplats. Här finns uppfart med plats för flera fordon och goda möjligheter till både avkoppling och aktivitet i trädgården. Läget är barnvänligt och centrumnära. Inom kort gångavstånd finns flera förskolor och skolor, livsmedelsbutiker och vårdcentral. Köpings resecentrum ligger endast omkring 1 km bort med snabba tågförbindelser mot Västerås, Örebro och vidare mot Stockholm, vilket gör detta till ett perfekt boende för både barnfamiljen och den som pendlar. Här bor du bekvämt i ett hem där det mesta redan är gjort – det är bara att flytta in. Välkommen att boka visning!