Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Sunne
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Sunne

Timmervägen 2

Sunne, Sunne kommun

Visa på karta

1 050 000 kr

1 150 000 kr-9 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    65 m²
    Tomtarea
    2 971 m²
    Driftkostnad
    35 257 kr/år

Biarea
50 m²
Byggår
1923
Premium
Charmig fastighet med stor tomt ner mot Lerälven – centralt och naturnära i Sunne Välkommen till en unik möjlighet att förvärva en fastighet med fantastiskt läge intill Lerälven, som rinner vidare ut i sjön Fryken. Här bor du med naturen inpå knuten – på en generös tomt som erbjuder både trädgårds- och naturmark med gott om bärbuskar, fruktträd och plats för odling eller rekreation. Tomten sluttar mjukt ner mot älven och bjuder på vackra vyer och lugnet från vattnet. Bostadshuset, ursprungligen uppfört på 1920-talet, rymmer 3 rum och kök. Huset är i behov av renovering men har påbörjade förbättringar, där bland annat köket är nytt och all gammal el är borttagen. Här finns alla förutsättningar att skapa ett personligt och charmigt hem – en riktig pärla med karaktär, när renoveringen står klar. Fastigheten ligger lugnt men ändå centralt i Sunne, med gång- och cykelavstånd till centrum, skolor, förskolor och all service. Här finns allt du behöver för ett bekvämt vardagsliv – butiker, restauranger, vårdcentral, kultur och nöjen. I närområdet finns Kolsnäs friluftsområde med badplats, camping och evenemangsområde samt Sundsberget, ett populärt utflyktsmål med motionsspår, grillplatser och fantastisk utsikt över Fryken. För den friluftsintresserade finns dessutom skidspår, vandringsleder och närhet till både vatten- och vinteraktiviteter. Sunne kommun erbjuder en trivsam småstadsmiljö med stark kulturprofil och vacker natur. Här finns Selma Lagerlöfs Mårbacka, Rottneros Park, Sunne Sommarland och Ski Sunne – året runt finns det upplevelser för alla åldrar. Kommunen är känd för sitt rika föreningsliv, sin kreativa anda och det goda livet mellan sjö och skog.