Logotyp av Mäklarna Ekström
Logotyp av Mäklarna Ekström

Fritidsvägen 12

Hammenhög, Simrishamns kommun

Visa på karta

1 860 000 kr

2 150 000 kr-13 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    80 m²
    Tomtarea
    730 m²
    Driftkostnad
    33 920 kr/år

Biarea
50 m²
Byggår
1946
Mitt i byn Hammenhög finner vi denna lilla villa som passar såväl för permanentboende som fritidshus. Här har man ett entréplan som flödar av ljus och sällskapsytor. En trappa upp når vi en mer privat sfär med två sovrum. Källarplan har mestadels använts som ett förrådsutrymme men här har nyligen inretts ett spelrum. Byn har god service med bl.a. matbutik, el-affär, gym och pizzeria. Här finns lite småbutiker och ett gästgiveri som serverar lunch och har pubkvällar. Dessutom har Hammenhög en kommunal utomhuspool. Byn har bussförbindelse till såväl Simrishamn som Ystad och det är ca 6 km till tågstationerna i Gärsnäs och Smedstorp och ca 15 minuters bilväg till härliga sandstränder. Varmt välkomna till en levande by!
Läs mer hos mäklaren
Logotyp av Mäklarna Ekström

Räkna på ditt nya boende

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling