Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Falkenberg
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Falkenberg

Olofsbo 140

Falkenberg, Falkenbergs kommun

Visa på karta

7 495 000 kr

7 900 000 kr-5 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Boarea
    365 m²
    Tomtarea
    2,1 ha
    Driftkostnad
    110 770 kr/år

Byggår
1994
Premium
Uteplats
På Olofsbo 140 möts du av en gård som kombinerar charm, funktion och stora möjligheter – oavsett om du drömmer om att driva uthyrning, ha plats för hästar eller bara leva ett rofyllt liv nära havet. Som alternativ kan fastigheten köpas i bolagsform, vilket ger en unik helhetslösning med både egen bostad och attraktiva hyresmöjligheter. Hjärtat i gården är den röda huvudbyggnaden med vita knutar, där nuvarande ägare bor. Här möts du av en varm och hemtrevlig atmosfär, med ljusa sällskapsytor, inbjudande kök och sovrum som ramar in utsikten över den lummiga trädgården. Framsidan välkomnar med en charmig stengärdsgård och blomsterprakt som låter dig njuta av årets alla årstider. På varsin sida om huvudbyggnaden ligger två röda hyreshus med fyra lägenheter vardera – totalt åtta bostäder som idag kan hyras ut antingen permanent eller veckovis genom exempelvis Airbnb. Möjligheten till korttidsuthyrning gör fastigheten särskilt intressant för den som vill skapa en stabil inkomstkälla, inte minst tack vare närheten till Olofsbos populära strandbad som lockar turister under hela sommarsäsongen. Utöver bostadshusen finns en vit byggnad som idag används som förråd men som även kan fungera som stall eller garage. Med befintliga stallplatser och gott om mark finns alla förutsättningar för att utveckla fastigheten till en hästgård. Här kan du låta hästarna beta på sommarhagarna, njuta av ridturer i det natursköna landskapet eller ordna aktiviteter för besökare. Gårdsplanen och de öppna grönområdena ramas in av fruktträd, blommande rabatter och vidsträckta vyer över åkrar och ängar. Detta är en plats där man verkligen får utrymme att skapa sin egen livsstil – en kombination av lantlig ro och kustnära läge. Med Falkenbergs stadskärna på bekvämt avstånd och havet bara några minuter bort finns allt inom räckhåll, oavsett om det gäller vardagens behov eller sommarens nöjen. Olofsbo 140 är mer än bara en fastighet – det är en möjlighet att förverkliga drömmar. Oavsett om du söker ett hem med extra utrymme, en inkomstbringande investering eller en plats att driva hästverksamhet, är detta en unik chans att kombinera boende och verksamhet i en och samma idylliska miljö.