Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Piteå
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Piteå

Härdargatan 5

Backen, Piteå kommun

Visa på karta

1 595 000 kr

1 725 000 kr-8 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Villa
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    78 m²
    Tomtarea
    780 m²
    Energiklass
    C
    Driftkostnad
    40 611 kr/år

Biarea
78 m²
Byggår
1961
Välkommen till Härdargatan 5 och denna trivsamma villa belägen i barnvänligt område med lite trafik och med bekvämt avstånd till både förskola och skola. Här bor man även nära Backcity samt centrala stan. Huset har ett attraktivt läge på ytterslinga med insynsskyddad baksida där man kan njuta av värmande sol under eftermiddag och kväll. Invändigt erbjuder huset bland annat öppen planlösning mellan kök och vardagsrum, gott om förvaring och möjlighet till två-tre sovrum. Ett visst renoveringsbehov föreligger i källaren. Främst handlar det om att ta bort utreglade konstruktioner. Huset värms upp genom fjärrvärme som är ett bekvämt system med minimalt underhåll. Varmt välkommen på visning!
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling