1/8

2 375 000 kr
2 950 000 kr-19 %
Om bostaden
Bostadstyp
Tomt
Upplåtelseform
Äganderätt
Tomtarea
1 249 m²
Tomt med lugnt och naturnära läge, belägen mellan centrala Tandådalen och deras östra skidområde Pulsen. Här kan du bygga ditt drömboende i fjällen och passa på att inspireras av charmiga äldre timmerhus som närmsta grannar. Från tomten kan man blicka mot Tandådalens nedfarter som skymtas mellan trädkronorna. I området finns närhet till skoterled och ett stenkast bort kan Du som älskar längdskidåkning ansluta till spårsystem som erbjuder flera mil av härlig åkning. Närmsta hållplats för Skid- och badbussen ligger på bekvämt avstånd, ca 50 meter från tomten. Denna fastighet har styckats av från grannfastigheten (15B) och i köpet ingår en befintlig förrådsbyggnad, marken är plan vilket underlättar för Din byggnation. Områdets detaljplan erbjuder en byggrätt om 120 kvm BYA, utöver detaljplanen gäller även vid tidpunkt för byggnation gällande Attefallsregler. Området ingår i verksamhetsområde för kommunalt V/A, då laga kraft beslut har överklagats finns idag inga tidsangivelser för utbyggnad av V/A-nätet. Tillfällig lösning för enskilt avlopp sker i samråd med kommunens Miljökontor, samt vatten via samfälld brunn. Fastigheten säljes med fördel i bolagsform, genom en aktieöverlåtelse. Tandådalen ligger knappt 4 min bort med bil, här finns matbutiker, restauranger, caféer och diverse aktiviteter för såväl vinter och sommar. Tandådalens skidanläggning sammanlänkas även med Hundfjället via transportlift, för ett brett utbud av skidåkning i varierad svårighetsgrad.