Logotyp av Fastighetsbyrån Gotland
Logotyp av Fastighetsbyrån Gotland

Fide Anderse 210A

Södra Gotland, Gotlands kommun

Visa på karta

995 000 kr

3 750 000 kr-73 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Tomt
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Tomtarea
    1 742 m²
På södra Gotland ligger Fide socken, den ligger på näset till Gotlands sydligaste del. I Fide finns vackra gotlandsängen och alvarmark, havsstrandängar och fiskelägen bla Tubon. Och fastigheten Fide Anderse 1:45 ligger mitt i detta vackra område. Här har man närhet till Burgsvik där service i form av både restauranger och mataffärer finns. Detta är en sommaridyll som kommer att förgylla semestern i många, många år framöver. Försäljningen genomförs med möjlighet att teckna avtal för nyckelfärdigt fritidshus, förslagsvis typhuset Sandö. Ett arkitekt ritat enplanshus i trä som passar fint in i omgivningen. Entreprenören, Arriba Byggnads AB, kan då också vara behjälpliga med bygglovsansökan. Allt för att göra byggprocessen så smidig som möjligt. Ett positivt förhandsbesked har tidigare getts på fastigheten. Avtalet kommer vara villkorat med att bygglov erhålls.
Läs mer hos mäklaren
Guldhemmets logotyp

Finalist - Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Räkna på lån och försäkringar

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling