Logotyp av Fastighetsbyrån Umeå
Logotyp av Fastighetsbyrån Umeå

Sikeå hamn 118

Sikeå, Robertsfors kommun

Visa på karta

259 500 kr

395 000 kr-34 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Tomt
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Tomtarea
    748 m²
(NYTT PRIS!) Välkommen att förverkliga era drömmar om en fastighet vid havet! Nu säljs en fin tomt med möjlighet till kajplats för båten i populära Sikeå hamn. Här får man bygga 149 kvm som kan bestå av en huvudbyggnad och två komplementbyggnader eller vad som önskas av förvärvande ägare. I dagsläget finns el framdraget till tomten och kommunal VA-anslutning är möjlig. Eget vatten och avlopp finns i dagsläget! För den golfintresserade ligger anrika Robertsfors golfklubb endast 7km bort, perfekt för en avkopplad sommardag. Sikeåhamn, en gång en flödande hamn med rika anor som timmerhamn och varv, bär fortfarande spår av sin stolta historia. En gång i tiden gick järnvägen från denna hamn till bruket i Robertsfors, nu mestadels borttagen men fortfarande kvar som en del av områdets arv. I dagens Sikeåhamn möter man en annan sorts aktivitet. Hamnen har förvandlats till ett sommarparadis där campinglivet blomstrar och där Andra Varvet, en second-handbutik, lockar med sitt utbud av begagnade möbler och andra föremål som bär på historier från sina tidigare ägare. När man svänger av mot Ön och Kungsön möts man av en imponerande syn, en gång en central plats för kunskap och lärande – en stor träskola som stolt restes under Sikeåhamns storhetstid. Nu står den tyst och tom, ett minnesmärke över en tid som gått och en påminnelse om förändringens gång. Känns detta intressant så ta en tur ut till havet och känn in tomten och det fina läget! Vid frågor och mer info vänligen kontakta mäklaren.