Logotyp av LF Fastighetsförmedling Botkyrka
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Botkyrka

Salem Sjöviken 3

Rönninge, Salems kommun

Visa på karta

3 600 000 kr

3 995 000 kr-10 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Tomt
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Tomtarea
    1 518 m²
I ett sjönära område i Gamla Rönninge erbjuds en tomt som är den sista kvarvarande av tre avstyckade tomter i Sjöviken. Sjöviken 3 erbjuder en högt belägen tomt med vacker sjöutsikt, fin vy över omgivningen och bra byggmöjligheter. Tomten är till största delen plan med en naturlig höjd som är en idealisk plats att placera bostadshuset på för att maximera utsikten mot sjön. På tomten finns även två äldre ekonomibyggnader, ett stall/lada samt lillstuga, som om man väljer att behålla dem kan nyttjas som förråd, verkstad eller utvecklas vidare efter behov. Fastigheten ger dig stor flexibilitet att utforma en bostad utifrån dina behov och önskemål. Till tomten tillkommer en samfällighet på 3517 kvm som sträcker sig ner till sjön Flaten. Denna samfällighet är fördelad på sex olika fastigheter (se fastighetskarta över Sjöviken), där denna tomt innehar en sjättedels andel. Samfälligheten har i tidigare generationer använts som fotbollsplan för boendes barn, till gemensam odling och som en generell samlingplats i området när majbrasan ska tändas. En skaftväg är dragen med vatten, avlopp, el och fiber förberett fram till tomtgräns, och ingår vid köp av tomten. För denna tomt finns det servitut för en stig som ger tillgång till samfällighet och sjön. Tomten erbjuder närhet till två tennisplaner, fotbollsplan samt gångavstånd till förskola, grundskola och busshållsplats. Det är en dryg kilometer till Rönninge centrum, dit man på vintern lätt kan ta sig över en isbelagd Flaten som ofta plogas när isen tjocknar. I närområdet finns även stora naturområden med elljusspår samt möjlighet att gå djupare in i skogar och naturmarker. Med 3 km till E4:an och pendeltåg i Rönninge centrum är kommunikationerna goda. Byggmöjligheter (enligt detaljplan): Endast friliggande enfamiljshus får uppföras. * Huvudbyggnad tillsammans med garage eller annan uthusbyggnad får uppta högst 200 kvm byggnadsarea, dvs 200 kvm i 2 plan. * Fristående garage/uthusbyggnad får inte överstiga 30 kvm. * Full frihet att välja husleverantör. För att hitta till tomterna, vänligen skriv in adressen Sjöviksvägen 2 i din GPS eller karttjänst.