Logotyp av Fastighetsbyrån Sandviken
Logotyp av Fastighetsbyrån Sandviken

Kungshöjden #4 - Krobrovägen 44

Kungsberget, Sandvikens kommun

Visa på karta

950 000 kr

3 825 000 kr-75 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Tomt
    Upplåtelseform
    Äganderätt
    Tomtarea
    342 m²
Nyproduktion
Nu finns möjlighet till att förvärva en tomt med högt och fint läge vid Kungshöjden, granne med Prinsbacken i Kungsberget. På tomten finns möjlighet att bygga din dröm fjällstuga med klockrent läge i expansiva och familjära Kungsberget. Tomten är grovplanerad och har en byggrätt enligt detaljplanen, se mer under dokument och länkar nedan. Ett krav från säljaren vid kommande byggnation, är att fasad och tak ska vara i lika färg som övriga området vid Kungshöjden. Anslutningsavgifter för vatten/avlopp, el och fiber bekostas av köparen. Enligt 2024 taxa från Sandvikens Energi är anslutningsavgifterna för VA ca 22 000 kr, el ca 50 000 kr och fiber ca 34 000 kr. Möjlighet att installera fjärrvärme. Möjlighet till höga hyresintäkter Ca. 93% av alla boende i Kungsberget är lägenheter och därmed endast ca 7% i Kungsberget är stugor. Detta medför att möjligheterna till höga hyresintäkterna med tanke på lågt utbud på stugor och hög efterfrågan från skidgäster. Kungsberget är en av Sveriges snabbast växande skidorter. Under de senaste fyra vintersäsongerna har antalet bokade gästnätter ökat med i genomsnitt 15 % per år – ett tydligt tecken på att allt fler får upp ögonen för området. Sedan sommaren 2021 satsar Kungsberget även på att utvecklas som året runt-destination. Sommarerbjudandet omfattar bland annat downhill- och stigcykling, vandring, padel, fiske och andra aktiviteter som lockar både äventyrare och naturälskare. Med ett växande utbud och en tydlig inriktning mot året runt-turism fortsätter Kungsberget att utvecklas som en attraktiv plats att besöka – oavsett säsong.